Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2017

Historyczne wydarzenia i legendy w spektaklu z okazji Roku Rzeki Wisły

Brzeg Wisły w Płocku. Grafika Maksymiliana Fajansa z XIX w. Źródło: CBN Polona Brzeg Wisły w Płocku. Grafika Maksymiliana Fajansa z XIX w. Źródło: CBN Polona

Historyczne wydarzenia i legendy, jak opowieść o przeprawie przez rzekę na płaszczu św. Jacka Odrowąża, posłużyły do scenariusza spektaklu, który Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wystawi z okazji Roku Rzeki Wisły w 14. miejscowościach Mazowsza.

Tytuł plenerowego widowiska „Na Wiśle śpiewają oryle” nawiązuje do pieśni flisaków zajmujących się dawniej rzecznym spławem towarów. Premiera spektaklu odbędzie się 17 czerwca w nadwiślańskim amfiteatrze w Wyszogrodzie.

„To widowisko, które przede wszystkim mówi poetycko o Wiśle, z pewną nostalgią opowiadając o historii tej rzeki, która na przestrzeni wieków była szlakiem żeglownym, aortą Polski, dzięki której rosła ona w potęgę. To także opowieść poświęcona ludziom, którzy od wieków byli związani z Wisłą” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Marek Mokrowiecki, dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego, a zarazem reżyser spektaklu.

Jak wyjaśnił, scenariusz widowiska został oparty m.in. na dokumentach archiwalnych oraz wydawnictwach, w tym książkach kapitanów żeglugi śródlądowej: Stanisława Fidelisa „Wisła, rzeka mojego życia” i Adama Reszki „Wiślane statki i techniki nawigacyjne od XVI do XX wieku”.

„Pisząc scenariusz korzystaliśmy także z legend pochodzących z poszczególnych miejscowości, gdzie spektakl będzie prezentowany. Jedną z nich jest przepiękna opowieść o tym, jak św. Jacek Odrowąż przepłynął Wisłę w Wyszogrodzie na płaszczu, po czym na przeciwległym brzegu rzeki, w Kamionie, zostawił odcisk stopy na kamieniu. Inna legenda głosi, że ślady wyryte w kamiennym portalu kościoła w Czerwińsku nad Wisłą pozostawili rycerze króla Władysława Jagiełły, którzy po przeprawieniu się przez rzekę, właśnie tam ostrzyli miecze w drodze pod Grunwald” – dodał Mokrowiecki.

Wśród historii, o których wspomina widowisko znalazły się m.in. ogłoszenie przez króla Jana Olbrachta z końcem XV w. zawartego w przywilejach piotrkowskich postanowienia „aby żegluga na rzekach Królestwa w górę i w dół z wszelkiego rodzaju towarami była wolna dla wszystkich ludzi jakiegokolwiek stanu, zakazując wszelkie przeszkody i cła”, a także współczesna opowieść, spisana przez Jolantę Michalską o życiu i pracy nad Wisłą w Płocku w połowie XX w., która została nagrodzona w konkursie tamtejszego Teatru Dramatycznego „Opowiedz nam o Wiśle”.

Plenerowe widowisko „Na Wiśle śpiewają oryle”, w którym znajdą się też tradycyjne pieśni flisaków, będzie wystawiane do września, zwykle nad brzegiem rzeki. Po premierze w Wyszogrodzie spektakl zagości kolejno w Wiączeminie Polskim, Brwilnie, Płocku, a następnie w Modlinie, Czerwińsku, Nowym Duninowie, Dobrzykowie, Murzynowie, Kępie Polskiej, Małej Wsi, a także w Zakroczymiu i Koszelówce.

Przedsięwzięciu, które objął honorowym patronatem marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, towarzyszyć będzie okolicznościowe wydawnictwo – gazeta w nakładzie 7 tys. egzemplarzy, w której, oprócz artykułów o tym, jak powstawał spektakl, znajdą się również prezentacje 14 gmin, gdzie widowisko zostanie pokazane. (PAP)

mb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL