Polska po 1989 roku

18.08.2012 aktualizacja 19.07.2016

I festiwal Literacki Sopot od soboty w kurorcie

Ponad 30 pisarzy i reportażystów będzie uczestniczyć w rozpoczynającym się w sobotę I festiwalu Literacki Sopot. Spotkaniom z twórcami towarzyszyć będą konkursy, warsztaty, koncerty i pokazy filmów.

„Literacki Sopot ma szansę stać się jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. W programie festiwalu jest 50 imprez związanych z promocją szeroko pojętej literatury i czytelnictwa. Na pięć dni miasto zamieni się w prawdziwy literacki kurort” – poinformowała Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie, który jest organizatorem festiwalu.

Do Sopotu zjadą znani pisarze, reportażyści i dziennikarze, m.in. Jurij Andruchowycz, Joanna Bator, Szymon Hołownia, Jacek Hugo-Bader, Ignacy Karpowicz, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Szejnert, Ewa Winnicka i Wojciech Tochman.

Oprócz spotkań z autorami zaplanowano targi książki, warsztaty poświęcone sztuce reportażu i projekcje filmowe o literaturze ze zbiorów TVP Kultura. Na festiwalu pojawią się przedstawiciele czołowych polskich pism literackich, m.in. „Twórczości”, „Odry”, „Zeszytów Literackich” „Toposu” i „Bluszczu”.

W ramach festiwalu odbędzie się także premiera płyty "Pieśni według Schulza", wydanej z okazji 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci pisarza z Drohobycza.

"Pieśni według Schulza" to muzyczna adaptacja wierszy "Świat według Schulza" autorstwa Leszka Pietrowiaka, szczecińskiego poety, tekściarza i satyryka, który przeniósł na język poezji wątki z opowiadań Brunona Schulza ze zbioru "Sklepy cynamonowe". 12 piosenek wykonuje sześcioosobowy zespół, którego członkowie grają m.in. na gitarze, trąbce, perkusji i syntezatorze.

Wydana właśnie płyta to zapis studyjny spektaklu muzycznego, którego premiera odbyła się pięć lat temu na deskach Sopockiej Sceny OffdeBicz.

Imprezy związane z festiwalem Literacki Sopot odbywać się będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Państwowej Galerii Sztuki, Zatoce Sztuki oraz Dworku Sierakowskich. (PAP)

rop/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL