I,Culture Orchestra, którą tworzą młodzi muzycy z Polski oraz sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego, w ramach piątej jubileuszowej trasy koncertowej wystąpi 24 sierpnia w Kijowie w ramach obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.
Jak poinformowano w piątek w Warszawie na spotkaniu z dziennikarzami w tegorocznym tournée I,Culture Orchestra znalazł się wyjątkowy koncert pod tytułem "Europejska Symfonia Ukraińskiej Niezależności".
Program kijowski rozpocznie koncert w Operze Narodowej Ukrainy, gdzie muzycy wykonają hymn narodowy Ukrainy, I Koncert skrzypcowy D dur Sergiusza Prokofiewa i rapsodię symfoniczną Leosa Janaceka "Taras Bulba" oraz uwerturę do opery Mykoły Łysenko pod tym samym tytułem. W drugiej części wieczoru na Majdanie Niepodległości zagrają m.in. IV część IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z "Odą do Radości".
"Gdy rok temu opowiadałem, że I,Culture Orchestra w Dniu Niepodległości Ukrainy zagra na Majdanie IX Symfonię Beethovena wszyscy pukali się w głowę, mówili: zwariował. Teraz mogę powtórzyć: 24 sierpnia w Kijowie I,Orchestra zagra +Odę do Radości+" - powiedział dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. Poinformował, że 144 stacje telewizyjne będą brały sygnał z tego koncertu.
Tradycyjnie przed rozpoczęciem trasy koncertowej młodzi muzycy z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, spotkają się w sierpniu w Gdańsku, gdzie będą doskonalić swój warsztat i przygotowywać program tournée pod kierunkiem 15 wybitnych muzyków orkiestrowych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Republiki Południowej Afryki.
17 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina zagrają koncert inaugurujący tegoroczną trasę. Następnie pod batutą Kirilla Karabitsa, dyrektora artystycznego orkiestry, wystąpią w Niemczech w ramach Young Euro Classic Festival w Berlinie, w Kijowie na Ukrainie, w Gruzji w Batumi i w Hiszpanii w Santander w ramach Santander Music Festival.
Kirill Karabits, wybitny dyrygent ukraińskiego pochodzenia, współpracuje z I,Culture Orchestra już po raz trzeci, a od ubiegłego roku jest także dyrektorem artystycznym orkiestry. Maestro Karabits jest laureatem najważniejszej brytyjskiej nagrody muzycznej Royal Philharmonic Society Music Award w Kategorii Dyrygent Roku w 2013 r.
Program tegorocznych koncertów tworzą utwory Leosa Janacka, Alesandra Mosolowa, Sergiusza Prokofiewa, Sergiusza Rachmaninowa, a także, jak co roku, kompozytorów z krajów Partnerstwa Wschodniego: ormiańskiego kompozytora Aveta Terteriana oraz gruzińskiego kompozytora i wiolonczelisty Sulkhana Tsintsadze. Podobnie jak w latach ubiegłych z młodym muzykami zagrają wybitni soliści. W tym roku będą to ukraiński pianista Aleksander Gawryluk i gruzińska skrzypaczka Lisa Batiashvili.
I,Culture Orchestra to zespół, złożony z muzyków w wieku od 18 do 28 lat, powołany z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. staraniem Instytutu Adama Mickiewicza. Po zakończeniu przewodnictwa Polski w Radzie UE projekt postanowiono kontynuować - od tamtej pory zespół co roku z całkowicie nowym składem odbywa tournée.
Nabór członków do I,Culture Orchestra trwa od stycznia do kwietnia. Kwalifikacje dotyczą też tych muzyków, którzy grali wcześniej w orkiestrze. Około 40-50 proc. zespołu stanowią instrumentaliści z poprzedniego składu orkiestry. Menadżerka orkiestry Ewa Bogusz-Moore podkreśla, że zespół z roku na rok podnosi swe umiejętności i jest doceniany w świecie muzycznym.
Dotychczas odbyły się cztery rezydencje, 29 koncertów w 22 miastach i 15 krajach. Młodzi muzycy wystąpili m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Royal Festival Hall w Londynie, Teatro Real w Madrycie. W 2014 r. ich koncerty znalazły się m.in. w programie Edinburgh International Festival oraz Baltic Sea Festival w Sztokholmie. Łącznie we wszystkich edycjach I,Culture od 2011 r. udział wzięło 500 muzyków. (PAP)
dsr/ pz/