Kultura i sztuka po 1989 roku

29.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

"Ida" nominowana do Cezara: "dociera do widzów na całym świecie"

Fragment plakatu filmu „Ida” Fragment plakatu filmu „Ida”

Kolejny dowód na to, że "Ida" to film o wymowie uniwersalnej, docierający do widzów na całym świecie - tak przyznaną za obraz Pawła Pawlikowskiego nominację do Cezara, nagrody francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, określiła producentka "Idy" Ewa Puszczyńska.

"Ten film odnosi się do wartości ważnych dla każdego człowieka, niezależnie od szerokości geograficznej" - podkreśliła w czwartkowej rozmowie z PAP Puszczyńska.

Producentka przypomniała, że w kinach we Francji "Idę" obejrzało prawie 600 tys. widzów, co jest świetnym wynikiem.

"Ida" uzyskała nominację do Cezara 2015 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Wśród pozostałych produkcji nominowanych w tej kategorii są m.in.: "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, "Boyhood" Richarda Linklatera, "Dwa dni, jedna noc" braci Jean'a-Pierre'a i Luca Dardenne.

40. w historii gala wręczenia francuskich Cezarów odbędzie się 20 lutego w Paryżu.

"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. (PAP)

jp/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL