Kanadyjskie ikony i symbole - nie tylko te rozpoznawalne na całym świecie, ale także te mniej popularne, lecz bliskie samym Kanadyjczykom - przybliży V Festiwal Kultury Kanadyjskiej w Krakowie. Impreza rozpoczyna się w środę.
W tym roku organizatorzy wyeksponowali w programie konferencję naukową, ale nie zabraknie rozrywki i luźniejszych spotkań. Centralna część festiwalu to konferencja naukowa, poświęcona ikonom Kanady. Będzie ona otwarta dla zainteresowanych – powiedziała PAP koordynatorka festiwalu Izabela Świerkot.
Zapowiedziała też, że w przyszłym roku program imprezy będzie znacznie bogatszy i wpisze się w obchody 150-lecia powstania Konfederacji Kanady.
Otwarcie konferencji naukowej nastąpi w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ i będzie równocześnie inauguracją festiwalu. Gośćmi specjalnymi pierwszego dnia mają być radca polityczny Ambasady Kanady w Polsce Jeremy Wallace (opowie o hokeju w Kanadzie) oraz dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ Radosław Rybkowski.
Dyskusje będą się odbywać w panelach polskim i angielskim. Rozmówcy przybliżą temat znanych symboli kraju - jak liść klonowy, skórki bobrowe związane z rozkwitem kolonii w jej początkach, czy kamienni inuksuit. Zwrócą też uwagę na postacie, które rozsławiły Kanadę – zainteresowani wezmą udział m.in. w spotkaniach: „Symbol lub antysymbol: Justin Bieber i Kanada”, „Dlaczego świat zakochał się w kanadyjskim premierze? Polityczny przywódca Justin Trudeau”, „Romeo Dallaire jako ikona kanadyjskiej wojskowości”.
Czwartkowy i piątkowy wieczór upłyną na grach z nagrodami i luźnych rozmowach w Pasażu Bielaka, księgarnio-kawiarni Massolit i w Cudownych Latach.
Trzydniowy festiwal organizuje Koło Naukowe Amerykanistyki UJ we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.
Temat ubiegłorocznej edycji brzmiał „Kanada a świat”. Organizatorzy próbowali przedstawić państwo na tle świata oraz ukazać jego relacje z innymi krajami.
Koordynatorka festiwalu zwróciła uwagę, że Kanada jest postrzegana „jako kraj na uboczu”, jednak to olbrzymie państwo, z fascynującą historią i interesującymi mieszkańcami.
Obecnie Kanadę zamieszkuje ok. półtora miliona (ponad 4 proc. społeczeństwa kanadyjskiego) rdzennej ludności - Indian, Inuitów oraz Metysów. Rdzenną ludność Kanadyjczycy określają Pierwszymi Narodami (ang. First Nations). Najliczniejszą grupę stanowią Indianie - ok. 850 tys. (ponad 50 plemion mówiących ok. 60 językami).(PAP)
bko/ mow/