XIX wiek

05.01.2019 aktualizacja 06.01.2019

Inauguracja Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Koncertowym wykonaniem „Halki” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rozpocznie się w sobotę rok poświęcony temu kompozytorowi. „Halkę” wykona Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestra Europa Galante oraz soliści pod dyrekcją Fabia Biondiego.

"+Halka+ jest bardzo interesująca, ponieważ jest to nie tylko opera, ale też projekt, który miał walczyć z różnicami społecznymi między biednymi a bogatymi warstwami społeczeństwa. Jest to więc według mnie opera polityczna. Można powiedzieć, że są w niej trzy języki. Mamy więc język polskiej muzyki - tańce ludowe, np. mazurek. Po drugie, w libretcie użyto starodawnego języka dla bohaterów z wyższych sfer oraz ówczesnego języka potocznego dla Halki i pozostałych przedstawicieli biednej części społeczeństwa. Tematyka jest bardzo nowoczesna, jak na tamte czasy. Temat różnic społecznych był bardzo ważny w Polsce w XIX w. i nadal jest aktualny" - powiedział PAP dyrygent, założyciel zespołu Europa Galante Fabio Biondi.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w piątek, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że Rok Moniuszki został ustanowiony nie tylko przez polski Sejm, ale także ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi. "Stanisław Moniuszko jest uhonorowany tym tytułem czy tą decyzją UNESCO, bo jest to twórca światowy i bardzo chcielibyśmy, żeby nasze obchody przyczyniły się do popularyzacji muzyki Moniuszki" - podkreślił wicepremier.

W sobotę opera Moniuszki wystawiona będzie w języku włoskim, ponieważ - jak powiedział dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego do spraw organizacji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Waldemar Dąbrowski, wykonanie "Halki" w tym języku było "marzeniem Moniuszki".

Orkiestra Europa Galante gra na instrumentach historycznych. "Przy wystawieniu +Halki+ używamy smyczków z epoki romantyzmu oraz strun wykonanych z jelit. To powoduje dużą różnicę w dźwięku w porównaniu do instrumentów współczesnych, które mają metalowe struny. Z instrumentów dętych wykorzystamy np. niemieckie rogi z połowy XIX w. oraz drewniane flety. Dawne instrumenty dęte mają miękkie brzmienie. Współczesne instrumenty dęte blaszane grają bardzo okrągłym dźwiękiem, romantyczne zaś mają lepszą artykulację i jaśniejszy dźwięk" - wyjaśnił Biondi.

"Jestem bardzo dumny, że publiczność będzie miała możliwość posłuchać +Halki+, która jest polskim dziełem narodowym, ponownie, ale w wersji instrumentalnej - takiej, w jakiej wykonywano ją w czasach Moniuszki" - podkreślił dyrygent.

W spektaklu wystąpią: Tina Gorina jako Halka, Monika Ledzion-Porczyńska w roli Zofii, Matheus Pompeu jako Jontek, Robert Gierlach w roli Janusza, Rafał Siwek jako Stolnik, a Karol Kozłowski jako Młodzieniec.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL