We wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie inscenizowany koncert „Norwid późnym wnukom”. Jak zapowiadają organizatorzy, to opowieść o Norwidzie, która zrywa z typową „okolicznościową, jubileuszową wieczornicą”, gdzie znani artyści prezentują utwory poety przetykane znanymi piosenkami do jego słów.
Jan Bończa-Szabłowski, autor scenariusza, zrezygnował z prezentacji wierszy Cypriana Kamila Norwida w całości – niektóre utwory zostaną zaprezentowane we fragmentach, a będą je przeplatać cytaty z listów poety. Dopełnienie poezji będzie stanowić muzyka Jerzego Satanowskiego oraz animacje odnoszące się do poszczególnych etapów życia Norwida i okoliczności, w jakich powstały utwory autorstwa Hektora Weriosa.
"Chcemy zajrzeć w głąb duszy Norwida, pokazać stany ducha wielkiego Artysty, wrażliwego i samotnego. Ukazać Geniusza, w chwilach tryumfu i zwątpienia, który zmagał się z niezrozumieniem, odrzuceniem. Wizjonera, który kochając Polskę i Polaków, nie wahał się powiedzieć im często prawdy bolesnej. Przywracał słowom ich wartość, ich pierwotny, zapomniany sens" – wyjaśnił Bończa-Szabłowski, cytowany na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Mamy w pamięci utwory Norwida śpiewane do muzyki Niemena, Gintrowskiego czy Kurylewicza. Odchodzimy od tamtych aranżacji i tamtych wykonań. Chcemy przeżyć je na nowo" – zapowiedział. W jego ocenie, "w opracowaniu muzycznym Jerzego Satanowskiego nabierają nowych wartości, dostosowane są do wrażliwości współczesnego widza i słuchacza".
Wiersze Norwida usłyszymy w interpretacji m.in. Artura Żmijewskiego, Mirosława Baki oraz Oskara Hamerskiego.
Organizatorem koncertu jest Fundacja Republika Marzeń, a współorganizatorem - Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wydarzenie, które odbędzie się w Sali pod Liberatorem, rozpocznie się o godz. 20.
Więcej informacji na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/