Zwróciliśmy się do członków Izby Wydawców Prasy, żeby wydawcy i redakcje zastanowiły się i zgłosiły nam gotowość zatrudnienia ukraińskich dziennikarzy, osób z branży, przebywających w Polsce – powiedział PAP Marek Frąckowiak, Prezes Izby Wydawców Prasy.
"Wśród tej olbrzymiej rzeszy uchodźców z Ukrainy być może są także dziennikarze, pracownicy wydawnictw prasowych czy mediów, chociaż duża część zostaje na Ukrainie, by relacjonować te wydarzenia, część z nich przybywa do Polski" - zauważył Frąckowiak.
"Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to sytuacja chwilowa, dlatego jeśli napłyną oferty od wydawców, chcemy uchodźcom wojennym zaoferować pracę w zawodzie. Ci ludzie muszą zorganizować sobie całe życie, znaleźć pracę i cel. Byłoby dobrze, gdyby każdy mógł pracować w swoim zawodzie lub przynajmniej w pokrewnym jego zawodowi" - dodał.
"W związku z tym zwróciliśmy się do członków Izby Wydawców Prasy, żeby wydawcy i redakcje zastanowiły się i zgłosiły nam gotowość zatrudnienia ludzi z branży: dziennikarzy, wydawców, grafików, sekretarzy redakcji i innych. Prosimy, aby wskazali formę zatrudnienia, czy będzie to praca na miejscu, czy zdalna oraz poinformowali, czy oprócz pracy zapewnią pomoc mieszkaniową" - powiedział.
"Zarząd Izby Wydawców Prasy podjął decyzję o uruchomieniu akcji pomocy dla dziennikarzy ukraińskich mających status uchodźcy, ponieważ będą oni potrzebowali w naszym kraju pracy i wielorakiego wsparcia. Pod adresem siedziby Izby uruchomimy punkt kontaktowy dla dziennikarzy – uchodźców" - podano w informacji przesłanej PAP.
Jak czytamy, w porozumieniu z europejskimi organizacjami wydawców prasy – EMMA i ENPA oraz ukraińską organizacją wydawców prasy, IWP zbiera informacje, który wydawca mógłby zaoferować uchodźcom wojennym z Ukrainy. Chęć zatrudnienia oraz wymagane dane należy wysyłać na adres: ukraina@iwp.pl. Należy podać takie informacje jak, nazwa firmy, siedziba firmy, miejsce zatrudnienia (jeśli jest inne niż adres firmy), e-mail osoby kontaktowej, rodzaj pracy, liczbę osób, liczbę godzin tygodniowo, i okres zatrudnienia.
Dane będą przechowywane w biurze IWP według wszelkich wymogów poufności.
"Utworzymy rejestr redakcji biorących udział w akcji pomocowej, będziemy również zbierać zgłoszenia od dziennikarzy – uchodźców, aby przygotować listę kontaktową dziennikarzy z wyszczególnieniem specjalizacji, znajomości języków itp. Izba zajmie się koordynacją działań związanych z kontaktowaniem redakcji z dziennikarzami – uchodźcami, przede wszystkim na terenie Polski, ale również na szczeblu europejskim, we współpracy z ENPA i EMMA. Pozostawiamy oczywiście redakcjom pełną swobodę w zakresie formy świadczonej dziennikarzom pomocy" - napisano.
"Podejmujemy też współpracę z właściwymi przedstawicielstwami Ukrainy i ukraińskimi organizacjami pozarządowymi, abyśmy mogli zamieszczać informacje o naszych ofertach i akcjach w ich kanałach informacyjnych" - poinformowano. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/