Kultura i sztuka po 1989 roku

27.10.2016

Izrael gościem honorowym jubileuszowych 20. Targów Książki w Krakowie

Izrael jest gościem honorowym jubileuszowych 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. „Myślę, że ci, którzy przyjdą na Targi i będą zainteresowani naszą kulturą, będą mogli wiele odkryć” - mówiła w czwartek ambasador tego kraju w Polsce Anna Azari.

Targi, w których uczestniczy ponad 700 wystawców, potrwają w hali EXPO Kraków od czwartku do niedzieli. "Dla nas to wielki zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przywieźć naszych pisarzy i innych gości" - mówiła ambasador Izraela.

Prezentacja Izraela odbywa się pod hasłem "Dołącz do izraelskiej opowieści". Na spotkania z czytelnikami do Krakowa przyjechali m.in. najczęściej obecnie tłumaczona z hebrajskiego na inne języki Zeruya Shalev, wnuk byłego premiera Izraela Eszkolem Nevo, Dror A. Mishani, Yishai Sarid oraz Meir Shalev.

Motto tegorocznych targów "Żeby czytać, trzeba być otwartym" - zostało zaczerpnięte z twórczości popularnego w Polsce pisarza izraelskiego, który ma polskie korzenie Etgara Kereta. Przez cały czas trwania Targów na stoisku Izraela będzie można spróbować napisać swoje imię po hebrajsku.

Jak podkreślali w czwartek twórcy z Izraela, to kraj niezwykle inspirujący dla artystów. "To, co go wyróżnia, to przenikanie się wielu kultur, kreatywna energia i dużo emocji" – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami artystka fotografik Iris Nesher.

Autor kryminałów Dror A. Mishani podkreślił, że Izrael pozostaje na styku Wschodu i Zachodu. "Czasami Wschód i Zachód się przenikają i powstaje coś wspaniałego, czasami są w konflikcie" – mówił Mishani. "Z jednej strony mamy bardzo starą, licząca tysiące lat tradycję i kulturę, z drugiej strony coś nowego, bardzo świeżego i inspirującego" - dodał.

20. Targi Książki będą okazją nie tylko do poznania współczesnej izraelskiej literatury, ale także kultury, tradycji, języka, kuchni. Zaplanowano dyskusje, warsztaty plastyczne, naukę tańca i języka hebrajskiego dla dzieci, wystawy i prezentacje filmów, które będą się odbywać w hali EXPO Kraków oraz w innych miejscach.

W Żydowskim Muzeum Galicja prezentowane będę fotografie urodzonej we Włoszech, a mieszkającej w Izraelu artystki Iris Nesher. Przed obiektyw swojego aparatu zaprosiła 36 zajmujących się pisaniem kobiet. Poprosiła je, by wybrały i zaprezentowały słowo lub fragment tekstu, który ma dla nich szczególne znaczenie. Część z nich umieszczała słowa w przestrzeń wokół siebie, inne na własnym ciele.

"Ta wystawa opiera się na dialogu i na więzi, jaką podczas pracy udało mi się nawiązać z bohaterkami zdjęć. Kiedy robisz portret pokazujesz nie tylko wygląd, ale też wnętrze człowieka" – mówiła Iris Nesher. "Fotografia jest sztuką niemą, literatura jest sztuką bez obrazu, ten projekt miał połączyć te dwa światy i stworzyć dzięki temu nową jakość" - dodała.

Wystawa "Opowieść pisarza. Życie i twórczość Samuela Josefa Agnona" w centrum JCC przy ul. Miodowej przybliży Polakom, postać prozaika, który w 1966 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Był pierwszym Izraelczykiem wyróżnionym tą nagrodą i do dziś pozostaje jedynym pisarzem - noblistą, który tworzył w języku hebrajskim.

W restauracji Cheder na krakowskim Kazimierzu zaplanowano w sobotę brunch z Litwinką Nidą Degutiene, która po kilku latach spędzonych w Izraelu wydała przewodnik po kulinarnych obyczajach tamtejszej kuchni.

Podczas poprzednich edycji Targów Książki w Kraków gośćmi honorowymi byli m.in. Litwa i Węgry.(PAP)

wos/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL