Kultura i sztuka po 1989 roku

03.04.2019

Jacek Bromski o Trzos-Rastawieckim: był wybitnym reżyserem

Andrzej Trzos-Rastawiecki był wybitnym filmowcem, który z dokumentalisty stał się reżyserem fabularnym - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Jak mówił, Trzos-Rastawiecki może nie był pod tym względem "całkiem wyjątkowy", ale "on był chyba najwybitniejszy".

Andrzej Trzos-Rastawiecki zmarł we wtorek w wieku 85 lat po długiej chorobie.

"Był to wybitny filmowiec, który z dokumentalisty stał się reżyserem fabularnym i swoje doświadczenia dokumentalisty wykorzystywał w fabule. Jego filmy były mocno związane z otaczającą nas rzeczywistością - takie quasi dokumentalne" - zwrócił uwagę Bromski.

Jak wyjaśnił, Trzos-Rastawiecki może nie był pod tym względem "całkiem wyjątkowy, bo jeszcze kilku reżyserów w podobny sposób postępowało, ale on był chyba z nich najwybitniejszy". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL