Nigel Kennedy będzie gościem rozpoczynającego się w piątek wieczorem 20. festiwalu "Jazz w lesie" w Sulęczynie (Pomorskie). Brytyjski wirtuoz skrzypiec zagra w sobotę z zespołem Adam Czerwiński & The Band.
Na koncert złożą się m.in. utwory specjalnie skomponowane przez Kennedy'ego i Czerwińskiego na tę okazję.
"Nigel Kennedy był u nas 11 lat temu i było to wtedy wielkie wydarzenie. Jeden jedyny raz w historii festiwalu zabrakło biletów i myślę, że w tym roku też się tak stanie" - powiedział w czwartek PAP współorganizator festiwalu jazzowego w Sulęczynie, Jacek Leszewski.
Kennedy jest jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych skrzypków. Grę na skrzypcach studiował u Yehudiego Menuhina. Jest absolwentem Juilliard School of Music w Nowym Jorku. W trakcie swojej kariery odbył wiele międzynarodowych tournee, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji i Australii.
Zdaniem Leszewskiego część osób, która gości na "Jazz w lesie" to już stała widownia. "Z moich rozmów wynika, że są tacy, którzy już rok wcześniej planują pobyt w Sulęczynie, a w tym roku słyszałem od mieszkańców, że już w połowie maja nie było w miejscowości żadnego wolnego łóżka na festiwalowy termin" - wyjaśnił.
"Znawcy mówią, że jazzu w lesie nad jeziorem słucha się znakomicie, pomimo bliskości wody. Dwadzieścia lat temu rozpoczynając organizację festiwalu obawialiśmy się, że tafla jeziora może przeszkadzać w odbiorze muzyki, a tymczasem sprzyja akustyce. Dźwięk jest czysty i krystaliczny i muzycy są zachwyceni" - dodał Leszewski.
Festiwalowe koncerty odbywają się na terenie wokół hotelu "Leśny Dwór" w Sulęczynie nad brzegiem jeziora Węgorzyno. Budowana na potrzeby festiwalu scena jest otwarta, nie ma żadnych ścian. Publiczność siedzi na drewnianych ławkach, przynoszonych i zwożonych z różnych miejsc specjalnie na koncerty. Tak wykonana widownia pomieścić może do tysiąca osób.
W piątek na festiwalowej scenie wystąpią: Mariusz Bogdanowicz Quartet, Zbigniew Namysłowski Polish Jazz Yes oraz Aga Zaryan w towarzystwie Wojtka Karolaka, Marka Napiórkowskiego i Adama Czerwińskiego.
Mariusz Bogdanowicz Quartet zaprezentuje utwory z najnowszej płyty lidera zespołu "Syntonia". Znalazło się na niej dziewięć kompozycji Bogdanowicza, w tym piosenka "Nie zapominaj mnie" do tekstu Andrzeja Poniedzielskiego w wykonaniu Kuby Badacha.
Repertuar kwintetu Zbigniew Namysłowski Polish Jazz Yes składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Zespół wykonuje kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych, takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak, a także melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. W niektórych utworach słychać też inspirację muzyką etniczną z zagranicy np. arabską i hiszpańską.
Aga Zaryan (Agnieszka Skrzypek) to wokalistka jazzowa, obecna jest na muzycznej scenie od ponad piętnastu lat. Jest laureatką nagrody Fryderyka 2008; laureatką nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz 2007;, trzykrotnie zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą wokalistkę roku magazynu "Jazz Forum".
W sobotę, drugim dniu festiwalu przed występem Nigela Kennedy'ego na scenie pojawi się Szymon Łukowski Quartet - to nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym. Stylistyka zespołu oscyluje wokół nowoczesnego jazzowego głównego nurtu czerpiącego w równej mierze z osiągnięć Johna Coltrane'a, Woody'ego Shawa, jak i współczesnych wykonawców takich jak Dave Holland i David Binney.
Od 1996 r. na festiwalu w Sulęczynie wystąpiło wiele gwiazd jazzu z Polski i zagranicy m.in. Michał Urbaniak, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Krzysztof Herdzin, Leszek Kułakowski, Bennie Maupin, Harvie Schwarz, Lee Konitz, Garry Bartz, Karen Edwards, Garrison Fewell, Bumi Fian, Pascal Byvalski i Jean Christoph Tant.
Jednym z największych wydarzeń "Jazzu w lesie" był występ w 1998 r. trębacza Arta Farmera. Okazało się, że był to ostatni występ tej legendy jazzu w Polsce - artysta zmarł jesienią 1999 r. w Nowym Jorku.
W każdej edycji festiwalu "Jazz w lesie" występował gitarzysta jazzowy Jarosław Śmietana. Artysta zmarł 2 września 2013 roku, w wieku 62 lat. Podczas ubiegłorocznego festiwalu odbył się specjalny koncert zatytułowany "Friends - Music Of Jarek Śmietana", poświęcony temu wybitnemu jazzmanowi. (PAP)
rop/ ann/