Kultura i sztuka po 1989 roku

16.07.2015 aktualizacja 19.07.2016

Jerzy Kucia laureatem Grand Prix Konkursu Filmów Animowanych

Jerzy Kucia za film "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” otrzymał w czwartek Złotego Pegaza, czyli Grand Prix konkursu filmów animowanych. Rywalizacja konkursowa towarzyszyła trwającemu od 10 lipca w Poznaniu 8. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animator.

"Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" to krótkometrażowa poetycka animacja, która opierając się na ludzkich emocjach przedstawia pejzaż stworzony z muzyki, obrazu i wspomnień. Jury doceniło reżysera filmu, Jerzego Kucię właśnie za „bycie jednym z najlepszych przykładów pół-abstrakcyjnej animacji, jaką kiedykolwiek stworzono”.

Laureat Złotego Pegaza to urodzony w 1942 roku absolwent malarstwa i grafiki oraz Pracowni Rysunku Filmowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego pierwszym filmem animowanym była produkcja z 1972 roku zatytułowana „Powrót”. Kucia jest ponadto członkiem zarządu ASIFA, czyli organizacji Association Internationale du Film d'Animation – w latach 90. był jej wiceprzewodniczącym. Reżyser i producent wykładał ponadto na wielu uczelniach filmowych, w tym m.in. w Londynie, Bombaju i Vancouver.

Podczas gali wręczono również Srebrnego Pegaza, którego w tym roku za film „Pilots on the Way Home” otrzymała Olga Pärn i Priit Pärn. Obraz doceniono m.in. za – jak zaznaczyło jury - „wytrawny humor i innowacyjną grafikę, dzięki której film trafnie przedstawia ludzkie życie”. Trzecie wyróżnienie zdobył natomiast David Ehrlich za amerykańsko-chińską produkcję „China Violet”.

W tym roku do rywalizacji zakwalifikowało się 50 filmów z ponad 750 nadesłanych na konkurs. Były to zarówno produkcje debiutantów, jak i doświadczonych twórców animacji.

Poza krótkimi formami jury wybrało także najlepszą produkcję pełnometrażową, którą w tym roku okazał się obraz Gerharda Tremla i Leo Calice „Eden’s Edge”.

„Eden’s Edge wyraża ducha festiwalu Animator w promocji formy, jaką jest animacja. Treml i Calice stworzyli niezwykle bogate dzieło przy użyciu minimalnych środków. Dziewięć odsłon Eden’s Edge, w swoich oszczędnych kompozycjach ukazanych z dalszej perspektywy wizualnej, przywołuje współczesne metody obserwacji i łączy je, tworząc szczególnie rozległy portret kulturowy” – podkreślono w werdykcie.

W kategorii najlepszy film muzyczny wyróżniono „The Sleepwalker” Theodore Ushev, natomiast nagrodę publiczności zdobył w tym roku „World of Tomorrow” w reż. Dona Hertzfeldta.

Nagrodę specjalną za najlepszy film studencki przyznał również rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyróżniło najlepszą polską produkcję pełnometrażową.

Zwycięskie filmy można będzie obejrzeć w piątek w poznańskim Kinie Muza.

Uroczystość wręczenia nagród, którą uświetnił występ pianisty i kompozytora Marcina Maseckiego, była ostatnim punktem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu. Tegoroczna edycja trwała od 10 lipca i zgromadziła łącznie prawie 18 tys. uczestników.

Przez siedem dni publiczność miała możliwość obejrzenia ponad 300 filmów oraz uczestniczenia w warsztatach i spotkaniach z polskimi i światowymi mistrzami animacji. Wśród festiwalowych gości był m.in. amerykański reżyser współpracujący z wytwórnią Warner Bros i Disney Studio Eric Goldberg, włoski teoretyk produkcji animowanych Giannalberto Bendazzi oraz belgijski reżyser i animator Raoul Servais, który podczas czwartkowej gali otrzymał nagrodę specjalną festiwalu za całokształt twórczości – Kryształowego Pegaza.

W ramach festiwalu odbyły się również specjalne sekcje m.in. filmów dla dzieci oraz seria pokazów animacji niemieckiej.(PAP)

ajw/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL