Jerzy Kucia za film "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” otrzymał w czwartek Złotego Pegaza, czyli Grand Prix konkursu filmów animowanych. Rywalizacja konkursowa towarzyszyła trwającemu od 10 lipca w Poznaniu 8. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animator.
"Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" to krótkometrażowa poetycka animacja, która opierając się na ludzkich emocjach przedstawia pejzaż stworzony z muzyki, obrazu i wspomnień. Jury doceniło reżysera filmu, Jerzego Kucię właśnie za „bycie jednym z najlepszych przykładów pół-abstrakcyjnej animacji, jaką kiedykolwiek stworzono”.
Laureat Złotego Pegaza to urodzony w 1942 roku absolwent malarstwa i grafiki oraz Pracowni Rysunku Filmowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego pierwszym filmem animowanym była produkcja z 1972 roku zatytułowana „Powrót”. Kucia jest ponadto członkiem zarządu ASIFA, czyli organizacji Association Internationale du Film d'Animation – w latach 90. był jej wiceprzewodniczącym. Reżyser i producent wykładał ponadto na wielu uczelniach filmowych, w tym m.in. w Londynie, Bombaju i Vancouver.
Podczas gali wręczono również Srebrnego Pegaza, którego w tym roku za film „Pilots on the Way Home” otrzymała Olga Pärn i Priit Pärn. Obraz doceniono m.in. za – jak zaznaczyło jury - „wytrawny humor i innowacyjną grafikę, dzięki której film trafnie przedstawia ludzkie życie”. Trzecie wyróżnienie zdobył natomiast David Ehrlich za amerykańsko-chińską produkcję „China Violet”.
W tym roku do rywalizacji zakwalifikowało się 50 filmów z ponad 750 nadesłanych na konkurs. Były to zarówno produkcje debiutantów, jak i doświadczonych twórców animacji.
Poza krótkimi formami jury wybrało także najlepszą produkcję pełnometrażową, którą w tym roku okazał się obraz Gerharda Tremla i Leo Calice „Eden’s Edge”.
„Eden’s Edge wyraża ducha festiwalu Animator w promocji formy, jaką jest animacja. Treml i Calice stworzyli niezwykle bogate dzieło przy użyciu minimalnych środków. Dziewięć odsłon Eden’s Edge, w swoich oszczędnych kompozycjach ukazanych z dalszej perspektywy wizualnej, przywołuje współczesne metody obserwacji i łączy je, tworząc szczególnie rozległy portret kulturowy” – podkreślono w werdykcie.
W kategorii najlepszy film muzyczny wyróżniono „The Sleepwalker” Theodore Ushev, natomiast nagrodę publiczności zdobył w tym roku „World of Tomorrow” w reż. Dona Hertzfeldta.
Nagrodę specjalną za najlepszy film studencki przyznał również rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyróżniło najlepszą polską produkcję pełnometrażową.
Zwycięskie filmy można będzie obejrzeć w piątek w poznańskim Kinie Muza.
Uroczystość wręczenia nagród, którą uświetnił występ pianisty i kompozytora Marcina Maseckiego, była ostatnim punktem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu. Tegoroczna edycja trwała od 10 lipca i zgromadziła łącznie prawie 18 tys. uczestników.
Przez siedem dni publiczność miała możliwość obejrzenia ponad 300 filmów oraz uczestniczenia w warsztatach i spotkaniach z polskimi i światowymi mistrzami animacji. Wśród festiwalowych gości był m.in. amerykański reżyser współpracujący z wytwórnią Warner Bros i Disney Studio Eric Goldberg, włoski teoretyk produkcji animowanych Giannalberto Bendazzi oraz belgijski reżyser i animator Raoul Servais, który podczas czwartkowej gali otrzymał nagrodę specjalną festiwalu za całokształt twórczości – Kryształowego Pegaza.
W ramach festiwalu odbyły się również specjalne sekcje m.in. filmów dla dzieci oraz seria pokazów animacji niemieckiej.(PAP)
ajw/ mhr/