Polska po 1989 roku

16.10.2017

Joanna Lichocka: Prawo prasowe wymaga zmian od początku do końca

Prawo prasowe powinno być zmienione "od początku do końca" - uważa posłanka PiS, członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. Według niej, nadszedł czas, by pochylić się też m.in. nad odpowiedzialnością prawną dziennikarzy.

Posłanka poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kaliszu, że do dyskusji nad nowym kształtem Prawa prasowego zaprosi środowiska dziennikarskie. Będzie też chciała przyjrzeć się projektowi opracowanemu przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

„Będziemy nadal pracować nad całościowym projektem nowego Prawa prasowego. Na razie zostało wyrzucone z zapisów to, co było najpilniejsze” - powiedziała Lichocka.

Przypomniała, że z Prawa prasowego usunięto odwołanie się do Konstytucji PRL, likwidację art. 10, który umożliwiał pracodawcy "wyrzucenie" dziennikarza z pracy za to, że pisze niezgodnie z linią programową wydawnictwa.

„Do tej pory prawo Prasowe wymuszało na dziennikarzu posłuszeństwo linii propagandowej, a nie prawdzie. Dziennikarze nie mogli opisywać rzeczywistości zgodnie z własnym oglądem sytuacji, tylko w zgodzie z linią redakcyjną” - zauważyła.

Zmieniono także zapisy, które pozwolą dziennikarzowi odmówić wykonanie polecenia służbowego, jeżeli w jego ocenie jest ono niezgodne z zasadami rzetelności, obiektywizmu i etyki dziennikarskiej. „Sama zostałam zmuszona do zmiany pracy po tym, jak redaktor zmienił mój artykuł do tego stopnia, że właściwie zostało tylko moje nazwisko” - przypomniała posłanka.

W Prawie prasowym zmieniono też zasady dotyczące autoryzacji. Nowela wprowadza czas na przeprowadzenie autoryzacji - w przypadku dzienników czas ten będzie wynosił sześć godzin od momentu otrzymania tekstu; w przypadku czasopism będą to 24 godziny. „I co najważniejsze, nie ma już takiego obostrzenia, że za brak autoryzacji dziennikarz może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej” - podkreśliła Lichocka.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL