Kultura i sztuka po 1989 roku

30.11.2018

Kantaty bożonarodzeniowe w Filharmonii Szczecińskiej – 22 grudnia

Kantaty Alessandra Scarlattiego z przełomu XVII i XVIII w. zostaną wykonane w szczecińskiej filharmonii tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wystąpi niemiecka sopranistka Dorothee Mields wraz z Freiburger Barock Consort.

Kantaty bożonarodzeniowe, czerpiące m. in. z góralskich jasełek, pierwotnie wykonywane były w Pałacu Apostolskim w Rzymie, a słuchali ich przede wszystkim papież, kardynałowie, członkowie dworu papieskiego i przedstawiciele rzymskiej arystokracji. Stanowiły one preludium do bardzo wystawnej kolacji, serwowanej najważniejszym dostojnikom w Wigilię, przed mszą świętą o północy.

Utwory te pisali zarówno muzycy z Rzymu, jak i z innych ośrodków, m.in. Filippo Amadei, Antonio Caldara, Pietro Paolo Bencini czy Alessandro Scarlatti, którego dzieła zostaną zaprezentowane w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie tuż przed świętami.

"Non so qual piu m'ingombra" z 1716 roku i "O di Betlemme altera" z 1695 roku przeznaczone są na głos solowy i pokazują pewne "rozdarcie" między stylem świeckim i sakralnym w twórczości Scarlattiego. Choć poruszają tematykę religijną, utrzymane są w stylistyce pastoralnej, np. naśladując instrumenty pasterskie lub poprzez stylizację tańca siciliano. Scarlatti w swoich utworach imituje dźwięki dud i szałamai (drewnianych instrumentów dętych podobnych do oboju), co miało przypominać muzykę górali z Abruzji.

"O di Betlemme altera" zawiera arię śpiewaną przez Marię swemu nowonarodzonemu synowi. Podczas koncertu zinterpretuje się ją niemiecka sopranistka Dorothee Mields. Towarzyszyć jej będą artyści specjalizujący się w muzyce XVII i XVIII wieku z Freiburger Barock Consort.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agz
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL