Recitalem francuskiego pianisty Philippe'a Giusiano rozpocznie się w piątek nowy sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W repertuarze na najbliższe trzy miesiące znalazły się koncerty symfoniczne, kameralne i rodzinne, wieczory filmowe oraz przedstawienia operowe i baletowe.
Podczas piątkowego koncertu, inaugurującego nowy sezon artystyczny ze stowarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Jacka Rogali wystąpi francuski pianista Philippe Giusiano, zdobywca drugiej nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
„W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości i akcentów związanych z tą rocznicą nie zabraknie także podczas tego koncertu. Stąd w programie dwa utwory Fryderyka Chopina – Wariacje na temat La ci darem la mano i II koncert fortepianowy f-moll oraz uwertura do opery Paria Stanisława Moniuszki, utwór dawno u nas nie grany. Nie wiem dlaczego, po to jedna z najlepszych uwertur tego kompozytora. Całość uzupełnia preludium symfoniczne Polonia Edwarda Elgara” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy nowego sezonu melomani zobaczą 13 koncertów symfonicznych. 5 października filharmonia zaprasza na koncert „Breakout symfonicznie”, podczas którego będzie można usłyszeć największe przeboju z repertuaru duetu – Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska.
Na 9 listopada zaplanowano koncert „Album Polski” z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas którego wystąpi polski pianista Adam Wodnicki, na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych. W programie koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego, Uwertura radosna na orkiestrę Witolda Maliszewskiego i Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza.
Pięć dni później kolejny koncert poświęcony 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez dwa kraje – Polskę i Czechosłowację. Na skrzypcach zagra Czech Jan Maracek, który wykona utwory Bedricha Smetany, Antonina Dvoraka i Leosa Janacka. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii z Ostrawy, pod batutą estońskiego dyrygenta Risto Joosta.
Oprócz koncertów symfonicznym będą także trzy koncerty kameralne i cztery familijne. Zaplanowano także transmisję z nowojorskiej The Metropolitan Opera („Cosi fan tutte, ossia La ascuola degli amanti” Wolfganga Amadeusza Mozarta) i londyńskiej Royal Opera House („Mayerling” i „Dziadek do orzechów”) oraz dwa wieczory filmowe („Maria Callas” Toma Wolfa i „O krok od sławy” w reżyserii Morgana Neville’a).
„Proponujemy nowe cykle, takie jak w poprzednich latach, ale z nową, bardzo bogatą zawartością. Wielu znakomitych wykonawców jak Jarosław Nadrzycki, Adam Wodnicki, Philippe Giusiano. Znani i cenieni dyrygenci: Jorge Vazquez, Jose Maria Florencio czy Constantin Adrian Grigore. Klasyczny repertuar od Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Bethovena po utwory polskich kompozytorów – każdy meloman znajdzie coś dla siebie” – zapewnił Rogala.
Historia Filharmonii Świętokrzyskiej sięga 1920 roku - wtedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach. W 1998 roku Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur. Od października 2001 roku Filharmonią Świętokrzyska kieruje kompozytor i dyrygent Jacek Rogala. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ agz