Ponad 31 tys. widzów obejrzało w ciągu kilku miesięcy musicali "Les Miserables" w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Szefowie teatru podsumowali we wtorek mijający sezon artystyczny i przedstawili plany na następny.
Zdaniem obecnej na spotkaniu z mediami dyr. Teatru Muzycznego Grażyny Posmykiewicz mijający sezon był "najlepszym sezonem dla teatru". Przypomniała, że kiedy kilka lat temu skończył się remont placówki, to złożono deklarację, że teatr będzie się starał zmieniać swój profil i bardziej go urozmaicać. Według niej, tak też się stało. "W każdym sezonie zdarzała się jakaś perełka. To dało znakomite rezultaty, bo od tamtego czasu liczba widzów wzrosła o 100 proc." - powiedziała.
Posmykiewicz jest przekonana, że jedną z takich "perełek" jest wystawiany od jesieni ub. roku jeden z najsłynniejszych musicali w historii gatunku "Les Miserables" Claude'a-Michela Schoenberga. To największe widowisko w historii teatru wyreżyserował Zbigniew Macias. Jak poinformowano na konferencji prasowej, od października do maja tego roku, widowisko obejrzało ponad 31 tys. osób.
Ważnym wydarzeniem dla "Muzycznego" był jubileusz 20-lecia premiery musicalu "Człowiek z La Manchy" Mitchella Leigha, podczas którego dyrektor Posmykiewicz oraz zastępca dyrektora ds. artystycznych Zbigniew Macias otrzymali srebrne medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak podkreśliła dyrektor, Teatr Muzyczny to nie tylko operetki i musicale. To m.in. koncert "Przedszkolaki śpiewają" i impreza z okazji Dnia Dziecka. W lutym kontynuowany był Festiwal OFF-Północna, czyli przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. W styczniu tego roku powstał - z inicjatywy muzyków z orkiestry teatru oraz dyrygenta Elżbiety Tomali-Nocuń - Big Band Teatru Muzycznego. W jego repertuarze znajdują się m.in. standardy jazzowe Glena Millera. Koncert zespołu ma we wrześniu zainaugurować nowy sezon artystyczny.
Mówiąc o nowym sezonie artystycznym dyr. Macias przypomniał, że trwają prace nad musicalem "Madagaskar". Jego premierę zaplanowano na początek października. Kontynuowane mają być m.in. zajęcia - taneczne dla dziewczynek i seniorów oraz teatralne dla młodzieży. Jak powiedział Macias w planach jest również premiera "dużego tytułu" w maju 2019 roku. Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów, bo trwają jeszcze rozmowy.
"Muzyczny" ma też współpracować z jedną z łódzkich kawiarni, w której mają się odbywać cykliczne spotkania z twórcami teatru, realizatorami.
Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę przy ul. Północnej. W 2011 roku zakończył się - trwający kilka lat - remont generalny budynku, który kosztował ok. 50 mln zł.
W ciągu ponad 70 lat funkcjonowania placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ pat/