Sobotnim koncertem „Tradycje wielkopostne Wschodu i Zachodu” szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej uroczyście otworzy nowy sezon artystyczny. Planuje w nim kilkadziesiąt koncertów muzyki dawnej w Polsce i za granicą.
We wtorek, 8 marca br., Fundacja zaprezentowała program artystyczny i koncertowy na bieżący rok.
Fundacja w 2016 r. planuje kontynuować swoje coroczne projekty takie jak cykl "Muzyka w Dawnym Szczecinie" czy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej oraz Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". Będzie też realizować cykl pod nazwą "Koncerty Muzealne"
Orkiestra Fundacji ma też w planach tournee po sąsiednich Niemczech, koncerty na Ukrainie z programem "Zaginiony świat" oper Józefa Elsnera. Ta trasa koncertowa odbędzie się w ramach projektu "Promocja kultury polskiej za granicą" resortu kultury.
Sobotni koncert w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie będzie zawierać w programie muzykę pasyjną tradycji Kościołów Wschodu i Zachodu Europy. Towarzyszyć jej będą czytane przez duchownych trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego psalmy i modlitwy wielkopostne.
Na szczególną uwagę zasługują dzieła kompozytorów pomorskich Andreasa Hackenbergera i Philippa Dulichiusa odnoszące się w swej tematyce do rozważań wielkopostnych opartych na psalmach oraz rozmyślaniach nad męka pańską Arnulfa z Louvain.
Tradycje wschodu prezentować będzie między innymi pieśni Cherubinów autorstwa Giuseppe Sartiego - Włocha, działającego w Petersburgu, kompozytora nadwornego Katarzyny II - oraz Modlitwa Wieczernaja Mikołaja Dyleckiego, ucznia Marcina Mielczewskiego kompozytora szkoły wileńskiej - wylicza dyrektora artystyczny FAMD Paweł Osuchowski.
Wykonawcy to występujący w międzynarodowej obsadzie zespół Szczecin Vocal Project pod kierunkiem Pawła Osuchowskiego.
Najważniejszymi wydarzeniami będą natomiast festiwale, które od lat cieszą się uznaniem szczecinian. Już po raz trzynasty odbędzie się Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej - w tym roku pod hasłem „Między niebem a ziemią”.
Tradycyjnie koncerty odbędą się w zabytkowych wnętrzach miasta. Zaplanowano kolejny, siódmy Letni Festiwal Wędrowny na Gotyckim Szlaku - muzyka dawno będzie rozbrzmiewać w zabytkach Pomorza Zachodniego. Festiwal ma popularyzować historię Pomorza Zachodniego, którego symbolem jest gotyk.
Działania Fundacji Akademia Muzyki Dawnej współfinansowane są z budżetu Gminy Miasto Szczecin.
Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej została powołana do życia przez organistkę i klawesynistkę Urszulę Stawicką w 2008 r. Celem fundacji jest upowszechnianie wiedzy o muzyce dawnej ze szczególnym uwzględnieniem ziem Pomorza Zachodniego. Głównym zadaniem fundacji jest wspieranie działań kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.(PAP)
epr/ par/