Kino-teatr i studio filmowe, Alternatywny Dom Kultury i ośrodek muzyczny powstaną w Katowicach w lokalach udostępnionych przez miasto w ramach dziewiątej edycji konkursu „Lokal na kulturę”.
Jest on adresowany do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. Ma ułatwić start inicjatywom mieszkańców. Wsparcie magistratu polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu.
„Projekty działające w ramach +Lokalu na kulturę+ są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę, nie tylko w wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale by wspierać oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w ich najbliższym otoczeniu” – powiedział w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa.
Tym razem komisja konkursowa wybrała 3 oferty: Marcina Błaszczyka (BE Media) – na lokal przy ul. Gliwickiej 223, – Fundacji Imago Silesia – na lokal przy ul. Kościuszki 39, – Łukasza Dębskiego (Prywatna Profesjonalna Szkoła Muzyczna) – na lokal przy ul. Warszawskiej 67.
Przy ul. Gliwickiej 223 ma powstać kino-teatr oraz studio filmowe. Będą się tam odbywać spektakle teatralne, etiudy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty twórcze, prelekcje, konferencje, wykłady i szkolenia, będzie galeria i miejsce realizacji filmów fabularnych, teledysków i innych form filmowych. W planie są też półkolonie lub obozy dla dzieci i młodzieży.
"Niewątpliwą korzyścią będzie również fakt, że z krajobrazu zniknie niszczejący lokal, a pojawi się nowe tętniące życiem miejsce. Takie lokalne centrum kultury" – zapowiada wnioskodawca Marcin Błaszczyk.
Podobne zamierzenia ma Fundacja Imago Silesia, która chce utworzyć przy ul. Kościuszki 39 „Alternatywny Dom Kultury”. Mają się w nim odbywać cykliczne warsztaty tematyczne: plastyczne, rękodzieła, muzyki świata, z antropologii kultury, dziennikarskie – dla młodzieży szkolnej, wystawy – głównie fotograficzne młodych twórców ze Śląska. Będzie też dyskusyjny klub filmowy, czytelnia społeczna i spotkania autorskie w ramach klubu książki.
Natomiast w trzecim lokalu przy ul. Warszawskiej 67 przewiduje się prowadzenie zajęć nauki gry na instrumentach, teorii muzyki oraz rytmiki, organizację popisów muzycznych uczniów i profesjonalnych muzyków.
Umowy między miastem a wybranymi oferentami zostaną zawarte do końca października.
Do tej pory dzięki programowi "Lokal na kulturę" w Katowicach powstało np. Muzeum Historii Gitary przy ul. Krzywej 4. Centrum Muzyki Nad Rawą też działa dzięki „Lokalowi na kulturę”. Szkołą kieruje absolwentka Akademii Muzycznej.
"Centrum prowadzę już dwa lata. Dzięki konkursowi mogłam wystartować z własną inicjatywą, wcześniej uczyłam w innych, prywatnych szkołach muzycznych. Nie ukrywam, że budynek wymagał kapitalnego remontu, ale niewątpliwą zaletą było, że jest wolnostojący i nikomu nie będziemy przeszkadzać. Nie ma sąsiadów, dlatego próby muzyczne i zajęcia mogą trwać do późnych godzin. Niełatwo prowadzi się instytucje kulturalne, zwłaszcza bez dofinansowania, dlatego fajnie, że miasto daje pomoc w postaci preferencyjnych warunków najmu tychże lokali" – powiedziała Joanna Dolata.
Fundacja Kultura Obrazu przy ul. Kordeckiego 2 prowadzi fotograficzne archiwum społeczne katowiczan, warsztaty oraz galerię. "Fundację założyliśmy w 2010 r. Początkowo współpracowaliśmy z różnymi instytucjami, gdzie organizowaliśmy gościnne wystawy fotografii. Z czasem dostrzegliśmy potrzebę włączenia się w oddolny ruch inicjatyw miejskich, mający na celu tworzenie nowych miejsc na mapie miasta, w których kultura mogłaby się rozwijać z udziałem mieszkańców. A do tego niezbędna okazała się własna przestrzeń – biuro, galeria, przestrzeń warsztatowa. Z końcem 2015 r. wzięliśmy więc udział w konkursie. Udało się. Dziś na niespełna 40 m kw. przy ul. Kordeckiego 2 prowadzimy działalność wystawienniczą, archiwistyczną, edukacyjną. W końcu też mamy się gdzie spotkać" – relacjonowała Ewelina Lasota z Fundacji Kultura Obrazu.(PAP)
autor: Anna Gumułka
edytor: Agata Zbieg
lun/ agz/