Kultura i sztuka po 1989 roku

19.09.2019

Kinomural – prace artystów na fasadach kamienic wrocławskiego Nadodrza

Prace artystów z Polski, Kolumbii, Chin, Japonii, USA i Szwajcarii zostaną w piątek i w sobotę wyświetlone na 12 fasadach ośmiu kamienic wrocławskiego Nadodrza. Zobaczyć będzie można wideoart, animacje i obrazy kina eksperymentalnego.

Pomysłodawcami Kinomuralu są Bartek, Agata i Piotr Bartos – związani z Wrocławiem artyści zajmujący się sztuką filmową.

W ciągu dwóch dni na wrocławskim Nadodrzu zobaczyć będzie można kilkadziesiąt historii opowiedzianych przez 22 twórców z Polski i zagranicy. Pomysłodawcy Kinomuralu podkreślają, że trzon programu tego przedsięwzięcia został zrealizowany przez artystów z Wrocławia, którzy swoje prace dostosowali do konkretnych fasad kamienic wrocławskiego Nadodrza. „W ten sposób powstały prace unikatowe, dedykowane wybranym powierzchniom” – wskazują pomysłodawcy Kinomuralu.

Obejrzeć będzie można m.in. wspólne dzieło pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady, reżysera filmowego Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos – artystki multimedialnej. Swoje prace pokażą też pisarz Tomasz Tryzna i twórca animacji, muzyk Marcin Ożóg.

Na fasadach kamienic Nadodrza zaprezentują się też artyści z zagranicy - Kolumbii, Chin, Japonii, USA i Szwajcarii. Będą to - jak podkreślają pomysłodawcy Kinomuralu - prace poruszające kwestie społeczne oraz egzystencjalne. Na przykład pochodzący z byłej Jugosławii Zlatko Cosić w swoich dziełach porusza tematykę tożsamości, imigracji i życia w kulturowo obcych środowiskach. Z kolei mieszkający w Los Angeles twórca filmów Sean Pecknold skupia się na problematyce czasu, śmierci, Boga, natury i samotności.

Prezentowane prace mają różne formy - to m.in. wideoart, animacje i obrazy kina eksperymentalnego.

Projekcje ruchomych murali będą odbywać się w piątek i w sobotę od 19:30 do 22:00 na 12 fasadach 8 kamienic Nadodrza.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL