Muzyka Lutosławskiego, Góreckiego, Pendereckiego oraz Beethovena znalazła się w programie koncertu inaugurującego 30 września sezon artystyczny 2023/2024 w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
"Program ten przypomina o ważnych wydarzeniach związanych ze wspomnieniem tych trzech innowacyjnych kompozytorów: 110. rocznicy urodzin Lutosławskiego i 90. rocznicy urodzin Pendereckiego i Góreckiego" – zaznaczają organizatorzy uroczystej inauguracji.
Intrygujący koncert inauguracyjny przybierze formę spotkania wielkich klasyków. Wykonane zostaną kompozycje: Krzysztofa Pendereckiego "Przebudzenie Jakuba"; Witolda Lutosławskiego "Postludium I"; Henryka Mikołaja Góreckiego "Trzy tańce" op. 34 oraz – w drugiej części wieczoru "IX Symfonia d-moll op. 125" Ludwiga van Beethovena.
Orkiestrą Filharmonii Narodowej dyrygować będzie dyrektor artystyczny FN Andrzej Boreyko a Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jego dyrektor Bartosz Michałowski.
Publiczność będzie miała okazję posłuchać wybitnych solistów: Evę Vogel, mezzosopran; Samuela Sakkera, tenor; Wojciecha Gerlacha, bas."Choć mogłoby się wydawać, że twórczość Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego wciąż wyznacza obraz współczesnej muzyki polskiej, coraz częściej zalicza się ją do kanonu muzycznej przeszłości" – zauważa muzykolog Bartłomiej Gembicki.
Również Ludwig van Beethoven, który w swoich czasach uchodził za rewolucjonistę, ale i ekscentryka, dla kolejnych pokoleń stał się uosobieniem tego, co klasyczne a dla wielu tego, co najlepsze.
"Burzliwa historia recepcji jego monumentalnej "IX Symfonii d-moll" dowodzi – zaznacza Gembicki - że znaczenie danego dzieła nie jest nigdy określone raz na zawsze. Fascynowali się nią nie tylko muzycy i słuchacze o odmiennych upodobaniach, lecz także reprezentanci odmiennych opcji politycznych i wyznawcy skrajnych ideologii. Na swojej drodze napotkała zarówno nacjonalizm, jak i dający nadzieję uniwersalizm".
Obecnie jeden z tematów finału symfonii, uznanego przez część współczesnych Beethovenowi krytyków właśnie za przejaw ekstrawagancji, należy do najbardziej rozpoznawalnych melodii zachodniej kultury muzycznej i znany jest jako hymn Unii Europejskiej.
Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2023/2024 - 30 września o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ apiech/