„Kolacja dla głupca” Francisa Vebera otworzy w sobotni wieczór sezon artystyczny w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Będzie to pierwsza z sześciu premier przygotowanych przez rzeszowski teatr na najbliższy sezon.
W tej słynnej francuskiej komedii w reżyserii Marcina Sławińskiego będzie można zobaczyć aktorów rzeszowskiej sceny, w tym m.in. Beatę Zarembiankę, Roberta Chodura, Marka Kępińskiego, Adama Mężyka, Grzegorza Pawłowskiego.
„Kolacja dla głupca” to jedna z najbardziej popularnych komedii światowego teatru, która od dwudziestu lat cieszy się niesłabnącą popularnością – zapewnia na stronie internetowej rzeszowski teatr.
Co tydzień bogaty, francuski wydawca Pierre Brochant w swojej posiadłości organizuje dla przyjaciół „kolację dla głupca”. Jest to pewnego rodzaju konkurs na przyprowadzenie największego nieudacznika i idioty, który zapewni towarzystwu najwięcej rozrywki.
„François Pignon pozornie spełnia wszystkie wymagania, by stać się tytułowym głupcem. Nieświadomy gry, w którą zostaje wplątany, wprowadza prawdziwy zamęt w życie Pierre’a i to on bezwiednie staje się mistrzem ceremonii, co prowadzi do serii prześmiesznych sytuacji, gwarantując świetną rozrywkę widzom spektaklu” – czytamy na stronie teatru.
Wśród premier, na które zaprasza Teatr im. Wandy Siemaszkowej znajdzie się też „Serce bez granic” w reżyserii Sławomira Gaudyna, poświęcone kardynałowi Adamowi Kozłowieckimu, jednemu z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy, który przez 61 lat pełnił posługę w Zambii. Był nie tylko kapłanem i duszpasterzem, ale także obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów.
Będzie też „Idiota” według Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Szymona Kaczmarka, „Miłość i gniew” według dramatu amerykańskiego Johna Osborne'a w reżyserii dyr. rzeszowskiego teatru Jana Nowary oraz „Sinobrody – nadzieja kobiet” Dei Loher, którego wyreżyseruje Jakub Kasprzak.
Wielbiciele Jana Szurmieja będą mogli obejrzeć w jego reżyserii historię słynnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf. Premiera spektaklu zainauguruje w lutym przyszłego roku 24. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe.
W sezonie artystycznym 2017/2018 oprócz premier teatralnych nie zabraknie też stałych pozycji rzeszowskiego teatru. W listopadzie br. odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Nowego Teatru, którego motywem przewodnim będzie hasło „Nowe mitologie”.
„Poprzez konstrukcję programu pokażemy dający się wyraźnie ostatnio zaobserwować w teatrze powrót do klasyków, za pomocą którego artyści chcą rozmawiać ze swoją publicznością, pytać ją o naszą wspólną tożsamość, nasze – narodu – +duchowe jestestwo+” – zapowiedziała Jadwiga Jagoda Skowron z rzeszowskiego teatru.
Festiwal, oprócz nurtu głównego, tradycyjnie zostanie wzbogacony o wiele wydarzeń towarzyszących, w tym czytania performatywne, pokazy filmowe spektakli, wystawy, debaty, warsztaty, rozmowy z twórcami.
Rzeszowski teatr przygotował także szereg działań edukacyjnych. Będą to m.in.: Dyskusyjny Klub Teatralny, warsztaty dla nauczycieli i dla dzieci, projekt Teatr w plecaku, czyli pokazy filmowe spektakli połączone z warsztatami w miejscowościach znacznie oddalonych od Rzeszowa, gdzie nie ma warunków do prezentacji przedstawień, a także Pogotowie teatralne będące profesjonalnym wsparciem dla małych lokalnych grup teatralnych.
Z kolei w ramach programu Teatr Polska rzeszowska „Siemaszkowa” w 6 miejscowościach zaprezentuje objazdowy spektakl „Beze mnie”. Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wystąpi też na scenach polskich i zagranicznych teatrów. W Koszycach w ramach XI Festiwalu Teatrów Europy Środkowej oraz na XVII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” organizowanym przez Teatr Nowy w Zabrzu pokaże spektakl „Pogorzelisko”.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ par/