Kultura i sztuka po 1989 roku

19.04.2019

Koleje Śląskie na Dzień Książki: odczyty i bookcrossing w pociągach

Głośne czytanie fragmentów książki w pociągu czy rozpoczęcie akcji kolejowego bookcrossingu – to niektóre pomysły Kolei Śląskich na wtorkowy Światowy Dzień Książki. Ten samorządowy przewoźnik obchodzi 2019 rok jako Rok Kultury.

Podczas Roku Kultury spółka stara się przygotowywać dla swoich podróżnych i mieszkańców regionu niespodzianki z zakresu muzyki, historii, sztuki, teatru i literatury.

„Poprzez nasze akcje chcemy z jednej strony promować kulturę, a z drugiej pokazywać, że pociąg nie musi być jedynie formą transportu, ale również miejscem na – w tym wypadku – literackie spotkania, a przede wszystkim podróż z książką” - wyjaśnił cytowany w piątkowej informacji KŚ prezes spółki Wojciech Dinges.

Dinges ma zainaugurować wtorkowe obchody Światowego Dnia Książki w KŚ, samodzielnie odczytując fragmenty wybranej przez siebie pozycji na pokładzie jednego z pociągów jadących tego dnia z Katowic w stronę Pszczyny.

Podobne odczyty mają mieć miejsce również w kolejnych miesiącach, także z udziałem autorów publikacji. Inną inicjatywą będzie rozpoczęcie przez KŚ akcji bookcrossingu w pociągach. Jej ideą jest pozostawianie przeczytanych już przez siebie książek w miejscach publicznych, aby dzielić się literaturą, ale też nadawać przedmiotom nowe życie.

We wtorek przewoźnik po raz pierwszy pozostawi w swoich pociągach kilkadziesiąt różnych publikacji (opatrzonych charakterystyczną pieczątką z logiem Roku Kultury), zachęcając do włączenia się w kolejowy bookcrossing swoich pasażerów.

W Światowy Dzień Książki będą oni mieli także np. możliwość zdobycia oryginalnej zakładki do książek czy torby z książkami w konkursach organizowanych przez partnerów KŚ – Radio eM i portal Silesia Info Transport.

Program zainaugurowanego w marcu Roku Kultury w Kolejach Śląskich, ma być oparty na pięciu filarach: muzyka, literatura, sztuka, teatr i historia.

Szczególny nacisk ma być położony na wydarzenia upamiętniające 100-lecie Powstań Śląskich, ale regionalny przewoźnik chce się też angażować w Metropolitalną Noc Muzeów, Święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriadę, czy Rok Stanisława Hadyny – twórcy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Planowane są też wydarzenia skierowane do dzieci.

Podczas marcowej inauguracji przedsięwzięcia zapowiedziano m.in. dodatkowe połączenia umożliwiające dojazd na ważne wydarzenia kulturalne w regionie, odczyty fragmentów książek, koncerty i happeningi na pokładach pociągów.

To już kolejny rok tematyczny w działających od 2012 r., należących do samorządu woj. śląskiego Kolejach Śląskich. Dwa lata temu przewoźnik koordynował Rok Studenta, 2018 r. był Rokiem Ekologii.

Woj. śląskie przeznacza rocznie na organizację transportu kolejowego ok. 180 mln zł. Z tej kwoty ok. 140 mln zł otrzymują KŚ (Przewozy Regionalne - 40 mln zł). W obecnym rozkładzie jazdy zamawiane przez samorząd pociągi tego przewoźnika przejadą w ciągu roku blisko 7,5 mln km (w ub. roku ok. 7 mln km). Roczny budżet KŚ przekracza 200 mln zł.(PAP)(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL