Kolejną premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących wystawi we wtorek Teatr Powszechny w Łodzi. Spektakl „Uciekinierki” reżyseruje dyrektor Powszechnego Ewa Pilawska.
Miłosz Słota z Teatru Powszechnego zwraca uwagę, że będzie to 71. premiera Teatru dla niewidomych. "Uciekinierki" to sztuka autorstwa Francuzów Pierre’a Palmade i Christophe’a Duthurona. Tekst przetłumaczyła Barbara Grzegorzewska.
To – jak przekonują twórcy - pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji opowieść o kobietach. Margot i Claude spotykają się przypadkiem, w środku nocy i pośrodku niczego w ważnym dla siebie momencie. W chwili, kiedy zaczynają rozumieć, że całe swoje życie poświęciły innym i ich problemom, i że już czas, aby przestać żyć tylko dla innych, ale pomyśleć o sobie.
"Spektakl opowiada o tym jak wiele dają z siebie innym – mężowi, dzieciom – zapominając przy tym o swoich potrzebach i nie zauważając nawet swojego poświęcenia. To opowieść o miłości, codziennych problemach, ale też o odwadze bycia sobą i o tym, że nigdy nie jest za późno, by o siebie zawalczyć. Nawet, jeśli oznacza to ucieczkę w nieznane” - przekazał Słota.
W spektaklu wystąpią Barbara Szcześniak i Beata Ziejka.
Premiera przedstawienia odbędzie się we wtorek o godz. 13 na Małej Scenie. Bilety kosztują symboliczne 5 groszy.
Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to autorski pomysł Pilawskiej, stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Autorzy jedynego takiego projektu w kraju podkreślają, że tworzone przez nich spektakle dla niewidomych nie są tylko adaptacjami propozycji repertuarowych, wyposażonymi w audiodeskrypcję, jakie dostępne są w innych teatrach. To premiery wystawiane specjalnie dla publiczności z dysfunkcjami wzroku, przygotowane z uwzględnieniem jej specyficznych potrzeb.
Realizatorzy posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, przywiązując szczególną wagę do szczegółów dźwiękowych i czytanych didaskaliów. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne pisane alfabetem Braille'a.
Do tej pory Teatr Powszechny wystawił 70 takich premier. Każda z nich to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie łódzkiego teatru. Cieszą się one dużą popularnością wśród widzów z dysfunkcją wzroku – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/