Kolejnych blisko 60 dzieł polskiego dziedzictwa kulturalnego XX wieku zostanie do końca roku opisanych audiodeskrypcją i znajdzie się na portalu iSztuka. Tym razem jest to m.in. malarstwo, rzeźba i architektura z lat 1914–1959.
Opisy dzieł umieszczane są na portalu pod internetowym adresem isztuka.edu.pl. Ich audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu, rzeźby, czy zabytku. W ten sposób przekazywane są takie informacje, jak język ciała i wyraz twarzy postaci, kolorystyka i sceneria danego miejsca, kształty obiektów.
Na portalu isztuka.edu.pl przy każdym z dzieł umieszczony został odtwarzacz, za pomocą którego można odsłuchać opis wybranego dzieła. Jest też opis do przeczytania, z którego mogą skorzystać np. osoby mające problemy ze słuchem. Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające, np. kontekst kulturowy, czy technikę wykonania i przedstawiony temat.
Materiały są tworzone przez osoby niewidome i widzące, historyków sztuki, artystów, audiodeskryptorów i edukatorów.
W dotychczasowych edycjach projektu "iSztuka - edukacja kulturalna dla wszystkich", którego głównym celem jest stworzenie dostępu do dóbr kultury szerokiemu gronu odbiorców m.in. niepełnosprawnym i seniorom, udało się opisać i udostępnić na portalu 384 dzieła należące do kanonu polskiej i światowej kultury.
To dzieła m.in. ze starożytności, średniowiecza, renesansu, dzieła reprezentujące początki sztuki współczesnej na świecie, ekspresjonizm, futuryzm, kubizm, surrealizm, dadaizm, colour field czy sztukę optyczną.
Od 2015 roku projekt realizuje białostocka Fundacja Audiodeskrypcja w partnerstwie z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ oraz Akces Lab. Tegoroczna jego edycja została dofinansowana przez resort kultury oraz miasto Białystok; łączny jej koszt, to blisko 73,8 tys. zł. Fundacja cały czas szuka też podmiotów, czy osób fizycznych, które zechcą projekt finansowo wspierać.
Jak poinformował PAP prezes Fundacji Audiodeskrypcja Tomasz Strzymiński, tegoroczny projekt obejmuje opis 57 polskich dzieł z lat 1914-1959. Trafią na portal do końca roku.
Na liście do opisu audiodeskrypcyjnego jest malarstwo m.in. Andrzeja Pronaszko, Konrada Winklera, Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej, Bolesława Cybisa, Teresy Roszkowskiej, Rafała Malczewskiego, Mariana Bogusza, Zdzisława Beksińskiego, Nikifora Krynickiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Tamary Łempickiej, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, czy Tymona Niesiołowskiego.
Są też np. rzeźby Alfonsa Karnego, Stanisława Szukalskiego, Jana Szczepkowskiego, czy Edwarda Wittiga. Wśród zabytków architektury opisana zostanie m.in. bazylika św. Rocha w Białymstoku, biurowiec ZUS w Gdyni czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ jann/