Komisja Europejska chce zwiększenia o 70 proc. środków na edukację i o 37 proc. środków na kulturę w ramach nowych wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Według komisji, dzięki temu dwukrotnie zwiększy się mobilność młodych ludzi.
"To dopiero propozycja Komisji Europejskiej. Będzie ona przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim i Radzie Europejskiej. To Rada Europejska i Parlament Europejski podejmą ostateczną decyzję" - powiedział w poniedziałek kierownik działu współpracy międzynarodowej i programów Dyrekcji Generalnej do spraw Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej, Jan Pakulski.
Pakiet rozwiązań sektorowych, dotyczących finansowania edukacji i kultury w nowych wieloletnich ramach finansowych, Komisja Europejska przedstawiła 23 listopada. W poniedziałek prezentację pakietu zorganizowały w Warszawie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Uniwersytet Warszawski.
Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, od 2014 będzie jeden europejski program "Erasmus dla wszystkich" (Erasmus for All) łączący wszystkie obecnie inicjatywy w dziedzinie kształcenia, szkolenia, wspierania młodzieży i sportu. Zastąpi on siedem istniejących obecnie programów: Uczenie się przez całe życie (czyli Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), Młodzież w działaniu, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink oraz Program Dwustronnej Współpracy z Krajami Uprzemysłowionymi.
Komisja proponuje zwiększenie środków o około 70 proc. w porównaniu z obecnym siedmioletnim budżetem, co oznacza przeznaczenie na nowy program 19 mld euro w latach 2014-2020.
Dwie trzecie środków zostanie przeznaczonych na stypendia na wyjazdy mające na celu nabycie wiedzy i umiejętności; obejmie to prawie 3 mln młodych ludzi. Według szacunków KE, program ma sfinansować granty na studia i szkolenia za granicą dla 2,2 mln studentów szkół wyższych, czyli o prawie milion więcej niż dotychczas. Unijne granty mają m.in. dofinansować wymiany studenckie z krajami spoza UE dla 135 tys. europejskich studentów oraz naukę za granicą dla 750 tys. uczniów szkół zawodowych.
"Erasmus dla wszystkich" ma także wspierać finansowo nauczycieli i młodych pracowników, którzy chcieliby uczyć lub szkolić innych za granicą. Proponowane przez KE na ten cel środki to 1,6 mld euro na lata 2014-2020. W tym okresie ma to umożliwić wyjazd około 1 mln młodych osób, w porównaniu z 600 tys. w latach 2007-2013. Nowy program ma też opłacić staże w firmach zagranicznych dla 700 tys. młodych ludzi.
KE proponuje uruchomienie, w ramach nowego Erasmusa, nowego systemu grantów dla studentów studiów magisterskich. Ma on ułatwić studentom zaciąganie kredytów na opłacenie studiów za granicą. Granty będą dofinansowywane przez Europejski Bank Inwestycyjny. KE zamierza przeznaczyć na ten cel 881 mln euro, co - zgodnie z jej wyliczeniami - umożliwi wyjazd na studia za granicę 330 tys. studentów.
Komisja Europejska chce też zwiększyć środki na kulturę. W perspektywie finansowej 2014-2020 chce przeznaczyć na program "Kreatywna Europa" (Creative Europe) 1,8 mld euro, co oznacza wzrost obecnego poziomu wydatków o 37 proc.
Na program "Kreatywna Europa" złożą się dotychczasowe programy: Culture, Media i Media Mundus. W ramach programu znaczna część środków - 900 mln euro - ma być przeznaczona na wspieranie kinematografii i sektora audiowizualnego; na pozostałą działalność związaną z kulturą KE chce wydać 500 mln euro. Kolejne 210 mln euro sfinansuje nowy instrument poręczeń finansowych, który ma pomóc mniejszym firmom z sektora kultury w pozyskaniu kredytów bankowych o łącznej wartości 1 mld euro. 60 mln euro ma posłużyć m.in. finansowaniu polityki kulturalnej.
Według szacunków KE, dzięki programowi 300 tys. artystów i osób zawodowo zajmujących się kulturą będzie miało szansę otrzymać środki na zdobywanie publiczności poza granicami swego kraju. Ponad tysiąc europejskich filmów może otrzymać wsparcie w zakresie dystrybucji, a co najmniej 2,5 tys. europejskich kin ma szansę na finansowanie, które pozwoli im zagwarantować, że 50 proc. wyświetlanych filmów było filmami europejskimi. Wsparcie na tłumaczenia na inne języki otrzyma też ponad 5,5 tys. książek. (PAP)
dsr/ hes/