Koncert plenerowy światowej sławy tenora Jose Carrerasa zainauguruje w sobotni wieczór 53. Muzyczny Festiwal w Łańcucie (Podkarpacie). Hiszpański tenor wystąpi na dziedzińcu dawnej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich.
W koncercie rozpoczynającym festiwal wraz z Carrerasem wystąpią także zaproszeni przez niego goście: znakomita sopranistka pochodzenia ukraińskiego Nataliya Kovalova, hiszpański dyrygent David Gimenez oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.
W ramach 53. festiwalu, który potrwa do 30 maja, odbędzie się łącznie osiem koncertów, w tym jeden nocny. W programie imprezy znajdą się kompozycje od baroku po współczesność. Przed festiwalową publicznością zaprezentują się mistrzowie, tacy jak Carreras, Jadwiga Rappe, Joseph Malovany, Krzysztof Jakowicz, jak i wykonawcy młodego pokolenia, m.in. Leonora Armellini czy Kwartet Opium.
Jak co roku odbędą się też koncerty o nieco lżejszym charakterze. Jednym z nich będzie wspólny występ Grzegorza Turnaua z Sebastianem Karpielem – Bułecką i zespołem Zakopower z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Młodej Polskiej Filharmonii. W drugim koncercie, tzw. nocnym, przewidzianym na ostatni dzień tegorocznego festiwalu, wystąpi Stanisław Soyka z zespołem.
Organizatorzy podkreślają, że znakiem rozpoznawczym festiwalu w Łańcucie są nie tylko wybitni muzycy, ale także wyjątkowa lokalizacja. Artyści koncertować będą bowiem w zabytkowych wnętrzach dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - sali balowej, a także w parku zamkowym, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, oraz - po raz pierwszy - w łańcuckiej synagodze.
W synagodze wystąpi światowej sławy kantor Joseph Malovany, nazywany „Pavarottim synagogi”. Towarzyszyć mu będzie Wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem.
Dla miłośników kameralistyki w mistrzowskim wykonaniu zaplanowano koncert Jadwigi Rappe i Kwartetu Opium, którzy wykonają m.in. utwór Piotra Mossa „Le Lien entre le jour” w obecności kompozytora.
Według dyrektorki festiwalu Marty Wierzbieniec ciekawie zapowiada się też koncert włoskiej, młodej pianistki Leonory Armellini w towarzystwie Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Massimiliano Caldiego.
Jeden z wieczorów poświęcony będzie nie tylko polskiej muzyce, którą wykonają Krzysztof Jakowicz i Robert Morawski; publiczność usłyszy też poezje narodowych wieszczów w interpretacjach Daniela Olbrychskiego. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory poetyckie Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego oraz kompozycje Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dyrektorem festiwalu jest dyrektorka filharmonii w Rzeszowie Marta Wierzbieniec.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)
api/ abe/
PAP SA Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
| Kontakt O serwisie ver. 1.4.18 PAP SA Copyright © PAP SA 2013