Publikacja "Duchy poetów" jest zapisem dyskusji, jaką wokalista Marcin Styczeń i poeta Ernest Bryll odbyli na temat swoich ulubionych poetów. Zaprezentują oni swoją książkę w poniedziałek w Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie.
Bryll i Styczeń rozmawiają na temat twórczości takich twórców jak m.in. Stanisław Grochowiak, Władysław Broniewski, Tadeusz Nowak, ks. Jan Twardowski, Julian Przyboś, a także Jakub Zonszajn, Stanisław Swen Czachorowski czy Marian Ośniałowski. To osobista opowieść o dziewięciu poetach, których znał Ernest Bryll.
"W tej książce nie zajmuję się szczegółową biografią poetów ani wnikliwą analizą ich poezji. Opowiadam prawdziwe historie, przywołuję spotkania z poetami, którzy tak mocno zapisali się w mojej pamięci, że powrócili po latach w moich snach. O każdym z nich napisałem wiersz" - wyjaśniał Bryll w materiałach prasowych.
Do publikacji dołączona została także płyta z muzycznymi interpretacjami wierszy poetów. Skomponował je i zaśpiewał Marcin Styczeń.
Bryll i Styczeń rozmawiają na temat twórczości takich twórców jak m.in. Stanisław Grochowiak, Władysław Broniewski, Tadeusz Nowak, ks. Jan Twardowski, Julian Przyboś, a także Jakub Zonszajn, Stanisław Swen Czachorowski czy Marian Ośniałowski. To osobista opowieść o dziewięciu poetach, których znał Ernest Bryll.
"Duchy poetów stały się częścią także mojego świata. Zaczęły do mnie mówić przez swoje wiersze. Domagały się, abym je śpiewał. Nie mogłem odmówić" - tłumaczy kompozytor. "Czułem się trochę tak, jakby w moją duszę wstępowały błąkające się dusze zmarłych. Wiedziałem jednak, że nie chcą mi zrobić krzywdy, ale przeze mnie chcą jeszcze coś światu powiedzieć. W tym sensie czuję się narzędziem w rękach naprawdę wybitnych artystów" - dodaje Styczeń.
Marcin Styczeń (ur. 1978) jest wokalistą i kompozytorem a także autorem tekstów. Zadebiutował w 2006 r. płytą "Pieśń o Bogu ukrytym", na której wykonywał kompozycje do wierszy Karola Wojtyły. W 2009 r. ukazał się album "Bryllowanie", w którym Styczeń "wziął na warsztat" utwory poetyckie Ernesta Brylla. Interpretował muzycznie także wiersze Cypriana Norwida, Józefa Czechowicza i Emila Zegadłowicza na krążku "Zejdźmy się jak na wilię" (2012). Jego ostatnia płyta to "Golgota Jasnogórska" wydana w 2013 r.
Ernest Bryll (ur. 1935) jest poetą, dramatopisarzem, krytykiem filmowym i autorem tekstów piosenek i musicali. Zadebiutował w 1958 r. tomikiem wierszy "Wigilie wariata"; kolejne publikacje to m.in. "Autoportret z bykiem" (1960), "Twarz nie odsłonięta" (1963), "Rok Polski" (1978), "Adwent" (1986) i "Kubek tajemny" (2000). Ostatni tom Brylla to "W ciepłym wnętrzu kolędy" (2007).
Jest autorem dramatów i oratoriów, napisał m.in.: "Rzecz Listopadową" (1968), "Po górach po chmurach" (1969),"Kolędę nockę" (1980), "Wieczernik" (1984), "Dybuka"(1988). Poeta jest także autorem książek prozatorskich, pierwsza - "Studium" - ukazała się w 1963 r., ostatnia, "Betlejem" w 1987.
Piosenki z tekstami autorstwa Brylla śpiewali tacy artyści jak m.in. Myslovitz, Marek Grechuta, Halina Frąckowiak, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz i Andrzej Rybiński. Współpracował także z Katarzyną Gaertner, Antonim Kopffem, Włodzimierzem Korczem i Januszem Krukiem. W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2009 r. otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, a rok później poetę uhonorowano Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Podczas poniedziałkowego koncertu promocyjnego autorom akompaniować będzie zespół w składzie: Tomasz Rząd (gitara, śpiew), Michał Przybyła (bas) i Łukasz Dmochewicz (perkusja). (PAP)
pj/abe/