Kultura i sztuka 1945-1989

12.06.2013 aktualizacja 19.07.2016

Koncert i wspólne śpiewanie w rocznicę śmierci Stefana Stuligrosza

Prof. Stefan Stuligrosz. Fot. PAP/A. Ciereszko Prof. Stefan Stuligrosz. Fot. PAP/A. Ciereszko

Koncert Poznańskich Słowików, wspólne śpiewanie i wystawa upamiętnią w sobotę w Poznaniu pierwszą rocznicę śmierci prof. Stefana Stuligrosza. Twórca i dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł 15 czerwca 2012 r.

W sobotę w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul.Grobla, gdzie Stuligrosz był przez pewien czas organistą, po mszy odsłonięta zostanie pamiątkowa rzeźba poświęcona artyście. Odbędą się też reaktywowane w kwietniu tego roku Śpiewanki Stuligrosza, tym razem pod nazwą „Śpiewamy Stefanowi”.

Ideą organizowanych przez prof. Stuligrosza Śpiewanek, było wspólne śpiewanie pod jego batutą popularnych piosenek. Jak powiedziała PAP córka dyrygenta Anna Stuligrosz-Biedak z Fundacji „Chór Stuligrosza - Poznańskie Słowiki”, gościem Śpiewanek będzie zaprzyjaźniony z dyrygentem dziennikarz radiowy, sprawozdawca sportowy Tomasz Zimoch.

„Kiedy zmarł ojciec, Tomasz Zimoch komentując jeden z meczów Euro 2012 zachęcał kibiców, by śpiewali profesorowi, który słyszy ich +z chmurki+. Wspólnie z poznaniakami śpiewać będą Poznańskie Słowiki i Kompania Druha Stuligrosza. Gości częstować będziemy ciastkami – stefankami. Ojciec był wielkim fanem słodyczy, to była jego straszna bolączka, że pod koniec życia nie mógł ich jeść” – powiedziała.

Śpiewanki zorganizowane będą w Nowej Gazowni, tam też otwarta zostanie wystawa zdjęć „Stefan - zdjęcia wychowanków”.

„To będzie okazja zobaczenie dokumentacji fotograficznej z kilkudziesięciu lat działalności Poznańskich Słowików. Niektóre zdjęcia pokazane zostaną publicznie po raz pierwszy” – poinformowała Stuligrosz-Biedak.

W ramach obchodów rocznicowych zaprezentowany będzie też poświęcony chórowi Stuligrosza film w reżyserii Hieronima Przybyła „Poznańskie Słowiki”. Zaplanowano również spotkanie z chórzystami, którzy wzięli udział w tym nakręconym w latach '60 ub. wieku filmie. Uroczystości zwieńczy koncert Poznańskich Słowików w kościele pw. Wszystkich Świętych.

Prof. Stuligrosz, twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł w wieku 92 lat. W ciągu ponad 70 lat pracy, w jego chórze śpiewało ponad 2 tys. wychowanków. Chór pod jego dyrekcją koncertował w Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii.

Działalność dyrygencką Stefan Stuligrosz rozpoczął jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu) Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam funkcję rektora. Profesor skomponował ok. 600 utworów na chór a cappella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.(PAP)

rpo/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL