12.03.2016 aktualizacja 19.07.2016

Koncert „Muzyka nowych początków” w ramach X Zjazdu Gnieźnieńskiego

Pieśni początków polskiego chrześcijaństwa i rodzącego się kultu maryjnego będą motywem sobotniego koncertu „Muzyka nowych początków” w Gnieźnie. Występ zespołu Ensemble Peregrina oraz Adama Struga i Monodia Polska odbędzie się w ramach X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

W pierwszej części koncertu pieśni ze swojego repertuaru i płyty „Sacer Nidus”, czyli „Święte Gniazdo” zaprezentuje publiczności formacja działająca na co dzień w Bazylei - Ensemble Peregrina. Zespół założony przez śpiewaczkę i muzykolożkę Agnieszkę Budzińską-Bennett tworzą muzycy ze Szwajcarii, Francji, Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Agnieszka Budzińska-Bennett, zaproszenie do udziału w koncercie jest dla zespołu wielkim honorem. „Nie zawsze w końcu mamy okazję prezentować nasze programy z muzyką średniowieczną dla tak szczególnej publiczności i w tak odpowiednim miejscu – w miejscu, o którego znaczeniu przecież śpiewamy i opowiadamy naszymi pieśniami” - podkreśliła.

Dodała, że pieśni, które będzie miała okazjĘ usłyszeć publiczność, ukazują jak żywotna była pamięć o postaciach i wydarzeniach z roku 1000. „Większość prezentowanych na koncercie utworów powstała właśnie tutaj, w Gnieźnie, długo po owych wydarzeniach, bo w XIII i XIV wieku, i opowiada o roli Bolesława Chrobrego w tworzeniu naszego państwa, o życiu i dziele św. Wojciecha oraz o wizycie w Gnieźnie najpotężniejszego ówcześnie władcy europejskiego – o milenijnej pielgrzymce cesarza Ottona III do grobu biskupa” – powiedziała.

„Obok kompozycji rodzimych, jak +Hac festa die tota+, będącej prawdopodobnie najstarszym utworem łacińskim napisanym przez Polaka, czy +Bogurodzicy+ z propozycją możliwej staropolskiej wymowy, na naszym koncercie zaprezentujemy też zanotowaną około 1001 roku w Reichenau, a poświęconą św. Wojciechowi sekwencję +Annua recolamus+, w której tekście odnajdujemy po raz pierwszy w historii nazwę naszego państwa – Polania” – dodała Budzińska-Bennett.

Podczas drugiej części koncertu przed publicznością wystąpi Adam Strug i zespół śpiewaczy Monodia Polska, prezentujący polskie pieśni maryjne przekazywane od pokoleń w tradycji ustnej w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych.

Adam Strug w rozmowie z PAP zaznaczył, że występ zostanie skonstruowany w taki sposób, by zabrać publiczność w podróż śladami kultu maryjnego w Polsce, od czasów najstarszych pieśni, po renesansowe i późniejsze.

„Niektóre z utworów to pieśni śpiewnikowe, ale w wariantach muzycznych pokazywanych np. na północno-wschodnim Mazowszu oraz utwory nigdy nieskodyfikowanie, czyli będące wyrazem pobożności ludowej pieśni. To niezwykłe utwory, które nie doczekały się żadnego druku i nie trafiły do świata śpiewu +uczonego+” – zaznaczył Strug.

Dodał, że w ludowym śpiewie i starych pieśniach maryjnych widać niezwykłą pobożność dawnych pokoleń Polaków oraz to, jak chrześcijaństwo potrafiło oddziaływać na integrację ludzi i całe ówczesne społeczeństwo.

W ramach odbywających się podczas Zjazdu Warsztatów Chrześcijańskiej Wolności, Adam Strug wraz z zespołem poprowadzi także spotkanie śpiewacze.

Jubileuszowy, X Zjazd Gnieźnieński pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” rozpoczął się w piątek. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Europie, a także ludzie świata kultury, nauki, polityki oraz mediów. (PAP)

ajw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL