W Studiu S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w sobotę odbędzie się jubileuszowy koncert orkiestry Sinfonia Viva, zorganizowany z okazji jubileuszu jej 25-lecia działalności - poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).
"Sinfonia Viva, najbardziej wszechstronna muzycznie orkiestra w Polsce, obchodzi w 2024 r. swoje 25-lecie istnienia. To wyjątkowa okazja do powrotu w czasie i podsumowania niezwykłej podróży, którą odbyła od chwili swojego powstania w 1998 r." - czytamy w nadesłanej do PAP informacji.
W jubileuszowym koncercie wystąpi solistka - skrzypaczka Gabriela Balcerek, która jest najmłodszą stypendystką programu "Młoda Polska", oraz Orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza.
"Repertuar koncertu został starannie dobrany, aby zaprezentować wszechstronne możliwości Sinfonii Viva; dlatego oprócz nieśmiertelnej klasyki +Wesela Figara+, znalazła się w nim muzyka współczesna - którą gramy chętnie, jak również trochę lżejszy repertuar - np. Dvorzak - +Tańce słowiańskie+, piękne +Tango+ Henryka Warsa, no i kilka utworów z zakresu muzyki filmowej - od tego przecież się zaczęło" - wyjaśnił dyrygent Tomasz Radziwinowicz, cytowany na stronie NCK. "Moim zdaniem taki dobór utworów powinien zadowolić każdego melomana" - ocenił.
Jak zaznaczył, "II Koncert skrzypcowy jest garniturem, a raczej suknią uszytą +na miarę+ dla utalentowanej młodej skrzypaczki - Gabrysi Balcerek". "Jego motyw czołowy jest muzycznym autografem od pierwszych liter imienia i nazwiska - +G B+. Utrzymany w duchu neoklasycznym, o wielobarwnej harmonice, melodiach zaczerpniętych z naszego folkloru, nie epatuje współczesnością dla samej siebie, jest hołdem złożonym wielkiej polskiej kompozytorce i skrzypaczce - Grażynie Bacewicz (1909-1969)" - wyjaśnił Radziwinowicz.
Przypomniano, że w ciągu ćwierćwiecza działalności Sinfonia Viva zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym aż 10 nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk, Nagrodę Fryderyk 2010 za album Miki Urbaniak oraz prestiżowy Złoty Orfeusz przyznawany przez Academie du Disque Lyrique we Francji.
"Orkiestra osiągnęła międzynarodowy rozgłos dzięki udziałowi w wyjątkowych wydarzeniach, takich, jak misja amerykańskiego wahadłowca Endeavour w 2010 r., podczas której nagranie muzyki Fryderyka Chopina wraz z kopią rękopisu Preludium A-dur kompozytora zostało zabrane w kosmos" - czytamy w informacji.
Podkreślono, że "ostatnia, klasyczna płyta orkiestry +Muzyka Polska+, wydana przez Polskie Radio na licencji artCONNECTION music LABEL, otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017 w kategorii Best Collection".
Początek koncertu - 10 lutego o godz. 19 w studiu S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem koncertowym objęło Narodowe Centrum Kultury. Organizatorami koncertu jubileuszowego są Stowarzyszenie Symphonia i Program 2 Polskiego Radia.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/