Kultura i sztuka 1945-1989

07.06.2019

Koncertem Grzegorza Niemczuka rozpoczął się Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

Koncertem pianisty Grzegorza Niemczuka rozpoczął się 4. Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Do 15 czerwca Niemczuk zagra jeszcze pięć koncertów w największych chińskich miastach. Wydarzenia festiwalowe będą się odbywały sukcesywnie do grudnia 2019 r.

W czwartek pianista dał pierwszy koncert w Pekinie. W stolicy Chin Niemczuk wystąpi też w piątek. Do 15 czerwca zagra jeszcze w miastach Zibo, Shijiazhuang, Wuhan i Chongqing. W programie, który prezentuje w Chinach znalazły się utwory Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina oraz Wang Jianzhonga.

Pianista ma na koncie kilka nagród. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – International Carnegie Hall Concerto Debut Competition w Nowym Jorku. W 2016 roku został finalistą oraz laureatem Nagrody Specjalnej na 2016 International Busan Maru Music Festival w Korei Południowej. Jest również zwycięzcą 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku oraz międzynarodowych konkursów we Włoszech i Belgii.

Ma na koncie ponad 400 recitali i koncertów w kilkudziesięciu krajach na sześciu kontynentach. Recenzent nowojorskiego "The Epoch Times", napisał: "Jego grę wyróżnia płynność, bardzo szeroki zakres dynamiki, od głośnego forte po szepczące pianissima, różnorodność barw i kolorów oraz olśniewająca wirtuozeria".

Muzyk jest związany z Festiwalem Polskie Kręgi Sztuki od drugiej edycji.

"Pierwszy występ w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach będę pamiętał do końca życia. Było to podczas ceremonii zamknięcia drugiej edycji imprezy, w wypełnionej po brzegi, cudownej Beijing Concert Hall. O występie w takiej sali marzy każdy pianista. Odbiór koncertu przez chińską publiczność przeszedł moje oczekiwania – spontaniczne reakcje, okrzyki, niekończące się owacje, bisy" - wspominał Niemczuk.

Obok niego na festiwalu występowali już m.in. Royal String Quartet i Dagadana.

"Już po pierwszej edycji impreza została okrzyknięta przez chińskie media +najważniejszym polskim wydarzeniem kulturalnym roku 2016 w Państwie Środka+. Kolejne trzy lata przyniosły coraz szerszy zasięg promocyjny, przekraczający miliard odbiorców" - informują organizatorzy festiwalu.

Więcej o festiwalu na stronie kregisztuki.com. (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL