Cykl wydarzeń poświęcony twórczości Wojciecha Bruszewskiego – ikony sztuki awangardowej i prekursora sztuki wideo - zakończy w weekend w Łodzi XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, którego tematem jest "Awangarda, jako stan umysłu".
Organizowany przez łódzki Teatr Powszechny tegoroczny festiwal rozpoczął się 4 marca. Jak przypomina Justyna Tomczak z Powszechnego w ramach tegorocznej imprezy teatr przygotował dwie premiery - "Arcydzieło na śmietniku” Stephena Sachsa w reżyserii Justyny Celedy oraz "Dryla" Wojciecha Bruszewskiego w reżyserii Marty Streker. Pierwsza z nich została zaprezentowana w maju, druga odbędzie się w sobotę.
Dyrektor artystyczny Festiwalu i dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska przyznaje, że wybierając tegoroczne hasło zaproponowała temat, dzięki któremu wspólnie z widzami można było zastanowić się, na ile współcześnie awangarda jest obecna w teatrze. "Dwie nasze premiery dodatkowo te rozważania rozwijają. Akcja +Arcydzieła na śmietniku+ koncentruje się wokół domniemanego obrazu Jacksona Pollocka, z kolei +Dryl+ pokazuje swego rodzaju zwrot w twórczości Bruszewskiego, twórcy wideo, który postanowił napisać sztukę teatralną" - mówi.
Akcja "Dryla" rozgrywa się w klinice dentystycznej. Nie jest jednak satyrą na służbę zdrowia. W zamkniętej przestrzeni widz obserwuje "chory porządek funkcjonowania małej społeczności". "W szpitalu dochodzi do absurdalnych, wręcz surrealistycznych zachowań. W spektaklu zacierają się funkcje społeczne, moralność jest wypaczona. Dentyści stają się pacjentami, a pacjenci dentystami" – mówi reżyserka spektaklu Marta Streker.
Zwraca uwagę, że sztuka stawia pytania o kondycję człowieka w świecie, w którym jednostka staje się przedmiotem eksperymentu. Mówi o poddawaniu społeczeństwa ciągłej manipulacji i indoktrynacji.
Z kolei Pilawska przypomina, że Bruszewski zgłosił w 2009 roku sztukę do "Komediopisania" - organizowanego przez Teatr Powszechny ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii.
Spektakl będzie można oglądać codziennie na małej scenie od soboty 24 czerwca do 2 lipca.
Kolejnym wydarzeniem poświęconym Bruszewskiemu będzie niedzielne seminarium "Przestrzenie dialogu. Twórczość Wojciecha Bruszewskiego na skrzyżowaniu mediów i tendencji artystycznych". W seminarium wezmą udział wybitni specjaliści i naukowcy, zajmujący się jego twórczością.
Po festiwalowych prezentacjach "Dryla" ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu publiczności, w którym widzowie wybierają najlepszy spektakl, najlepszą aktorkę i najlepszego aktora. Głosować można zarówno na kartach do głosowania dostępnych w Teatrze, jak i poprzez internet. (PAP)
jaw/ agz/