Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2018

Kończy się siódmy sezon artystyczny w Filharmonii Gorzowskiej

Ponad 40 tys. sprzedanych biletów i średnio 75-proc. frekwencja na koncertach – tak wygląda kończący się sezon 2017/18 w Filharmonii Gorzowskiej. 22 czerwca zamknie go koncert z utworem „Carmina Burana” w programie – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

„Cieszy mnie zwłaszcza frekwencja oraz fakt, że  wzrosła liczba osób, które odwiedzają nas regularnie, to znaczy przynajmniej raz w miesiącu. W przyszłym sezonie postaramy się również nie zawieść melomanów. Już teraz mogę zaprosić m.in. na Festiwal Muzyki Współczesnej, który odbędzie się jesienią” – powiedział dyr. Filharmonii Gorzowskiej  Mariusz Wróbel. 
 
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej od września ub. roku zagrała 31 koncertów symfonicznych, dziewięć kameralnych, 14 familijnych oraz dwa koncerty wyjazdowe – w Legnicy i Szczecinie. Orkiestra stale się powiększa, w tym sezonie zatrudniono dwóch nowych muzyków. 
 
W porównaniu z poprzednim sezonem zwiększyła się frekwencja na koncertach, większa była też liczba koncertów symfonicznych, a nowością tego sezonu był cykl koncertów kameralnych – wskazała rzecznik.  

„Największą popularnością, jak zwykle cieszyły się koncerty, podczas których prezentowano kompozycje mistrzów takich jak Mozart, Beethoven, czy Vivaldi. Również bilety na galę zakończenia sezonu sprzedane zostały na pół roku przed wydarzeniem” – powiedziała PAP Śliwińska.   
 
Dodała, że rosnącą frekwencją cieszą się również projekty edukacyjne instytucji. „Muzyczne Raczkowanie”, czyli koncerty dla kobiet w ciąży i dzieci do czwartego roku życia odwiedziło w tym sezonie 1,5 tys. osób. 
 
„Filharmonia Juniora” - warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym mają już swoją drugą edycję. Od września ub. roku odbyło się pięć spotkań, w których wzięło udział ponad 130 dzieci. Natomiast „Akademia Muzyki” skierowana do szkół i przedszkoli w kończącym się sezonie zgromadziła 260 grup z placówek z Gorzowa i okolic.
 
„Na zakończenie sezonu miłą niespodzianką dla melomanów będzie z pewnością wykonanie na estradzie Filharmonii Gorzowskiej jednego z najpopularniejszych dzieł wokalno-instrumentalnych XX w. +Carmina Burana+ Carla Orffa, która przyniosła kompozytorowi nieśmiertelną sławę. Drugą część wieczoru wypełnią m.in. arie ze słynnych oper.” – powiedziała Śliwińska. 
 
Dodała, że gala zakończenia sezonu odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19. 

Latem Filharmonia Gorzowska zapowiada cykl pikników chopinowskich i koncertów plenerowych. Planowane są również wakacyjne zajęcia dla dzieci pt. „Zaplatani w dźwięki”. 

Kolejny sezon artystyczny zainaugurowany zostanie przez gorzowskim filharmoników 28 września br. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/

 
 
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL