Wydawnictwo Tako za publikację „Warszawa” zdobyło nagrodę główną w konkursie "Edycja" na najpiękniej wydaną książkę. Werdykt ogłoszono podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Jury pod przewodnictwem prof. Lecha Majewskiego doceniło koncepcję graficzną i stronę literacką książki, która zawiera teksty kilkunastu autorów poświęcone Warszawie. Autorką pomysłu i opracowania graficznego jest Grażka Lange. Książka została wydana przez Tako, a wydrukowana przez toruńską firmę Graffiti BC.
"W tym roku na konkurs napłynęły piękne książki i wybór był bardzo trudny. Oceniamy nie tylko urodę publikacji, ale też patrzymy na ich zawartość merytoryczną" – mówił podczas ogłoszenia werdyktu redaktor naczelny magazynu "Wydawca" Andrzej Palacz. Jak dodał, "Warszawa" została wydana w hiszpańskiej serii ukazującej miasta z różnych państw, a każdą z nich wydała oficyna z danego kraju. "Książka ma maleńki format, przypomina skarbczyk pamięci z tym, co drzemie w naszej pamięci z czasów dzieciństwa i młodości. Nagrodziliśmy ją za idealne dopasowanie układu graficznego do zawartości merytorycznej" - mówił Palacz.
Organizatorem konkursu jest magazyn "Wydawca" wspólnie z Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie.
Wyróżnienia w konkursie otrzymały w tym roku cztery wydawnictwa.
Wydawnictwo Hokus-Pokus doceniono za doskonałe połączenie ilustracyjnej i testowej strony książki "ZOO litery" z tekstem i ilustracjami Agaty Juszczak.
Wydawnictwo Albus otrzymało wyróżnienie za dwie publikacje "Wstydliwa historia majtek" i "Metryka nocnika" autorstwa Iwony Wierzby z ilustracjami Marianny Sztymy. Jurorzy docenili "podjęcie z wielką kulturą +wstydliwych+ tematów i dowcipne graficzne ich przedstawienie".
Wydawnictwo Arkady wyróżniono za trud w promowaniu polskiej sztuki oraz zbiorów krajowych muzeów, a szczególnie za wydawanie serii "Skarby Sztuki", prezentującej najcenniejsze zbiory malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego i fotografii zgromadzone w polskich muzeach narodowych.
Wydawnictwo Karakter otrzymało wyróżnienie za "szlachetną i czystą typografię" w książce promującej polskie osiągnięcia na polu projektowania liter "Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce" Mariana Misiaka i Agaty Szydłowskiej. Podczas pierwszego dnia 19. Międzynarodowych Targów Książki rozstrzygnięto także konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki, organizowany przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. W tym roku zgłoszonych zostało 64 publikacji.
Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych - statuetkę "Gaudeamus" - otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za "Drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie" autorstwa Aleksandra Jankowskiego.
"W bardzo trudnej sytuacji, w jakiej są teraz wydawnictwa akademickie i naukowe, pozytywnym zjawiskiem jest to, że na ten konkurs zgłoszono bardzo dużo wartościowych publikacji. Jury miało co robić i bardzo się cieszę, że publikacje przygotowane przez te małe wydawnictwa są na tak wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim" - powiedział PAP Piotr Dobrołęcki z Polskiej Izby Książki, który przewodniczył konkursowemu jury.
Bezpłatne stoisko podczas przyszłorocznych Targów Książki ufundowane przez Targi w Krakowie przypadnie Wydawnictwu Naukowemu Uniwersytetu Adama Mickiewicza za publikację "Juliusz Słowacki Beniowski. Poemat z roku 1841 i dalsze pieśni" w opracowaniu Jacka Brzozowskiego i Zbigniewa Przychodniaka.
Wyróżnienia otrzymały: Wydawnictwo AGH za publikację "Archeometria szkieł zabytkowych" Elżbiety Greiner-Wronowej, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego za "Społeczeństwo genderowe" Michaela Kimmela, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za "Literaturę dla dzieci. Podręcznik dla studentów kierunków pedagogicznych" autorstwa Antoniego Smuszkiewicza, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej za "Senat Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1989-2011" autorstwa Krystyny Leszczyńskiej. Za niekonwencjonalną formę edytorską wyróżniono Wydawnictwo Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy za "Pejzaż z czaszką" Aleksandry Simińskiej.(PAP)
wos/ gma/