Kraków otrzymał tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych 2016. Jego wręczenie odbyło się w nocy z wtorku na środę w amerykańskim Tucson. Tymczasem miejskie festiwale czekają w najbliższym czasie zmiany.
Kraków został doceniony za angażowanie w festiwale miejskie społeczności lokalnych i wzmacnianie kulturalnej tożsamości miasta.
"Bez wątpienia w tej części Europy jesteśmy miastem, które bardzo konsekwentnie promowało swoją pozycję poprzez organizowanie różnego rodzaju festiwali i mamy ich szeroką gamę. To festiwale muzyczne, teatralne filmowe" - powiedział PAP zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig.
Co roku w Krakowie odbywa się kilkadziesiąt festiwali, organizowanych nie tylko przez miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF), ale też inne podmioty. Do największych wydarzeń należą: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Teatrów Ulicznych, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Festiwal Muzyki Filmowej, Krakowski Festiwal Filmowy, Off Camera, Miesiąc Fotografii oraz literackie: Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada, który w połączeniu z Targami Książki jest najważniejszym świętem czytelnictwa w Mieście Literatury UNESCO.
We wniosku o przyznanie tytułu wymieniono 78 projektów kulturalnych, które realizowane są przez miasto samodzielnie i razem z innymi instytucjami oraz projektów komercyjnych, które miasto wspiera. W 2015 r. wydarzenia organizowane przez KBF miały ponad 540 tys. bezpośrednich odbiorców; a wydarzenia, które KBF współorganizowało, było partnerem produkcyjnych lub medialnym miały prawie dwa razy więcej odbiorców.
Jak mówił Andrzej Kulig, być może wśród krakowskich festiwali niewystarczająco reprezentowane są sztuki plastyczne. W tym roku nie odbył się ArtBoom Festival. Zastępca prezydenta zapowiedział, że lukę tę ma zapełnić m.in. organizowany we współpracy z Bunkrem Sztuki duży przegląd dorobku krakowskich artystów.
"Nie będzie rewolucyjnych zmian kadrowych w Krakowskim Biurze Festiwalowym, ale wprowadzamy pewien eksperyment, gdy chodzi o dyrektorów artystycznych festiwali organizowanych przez KBF i zobaczymy, jak się on powiedzie" - mówił Andrzej Kulig. Zdradził, że dyrektorem artystycznym, a dokładnie "artystą rezydentem" przyszłorocznego festiwalu Misteria Paschalia będzie francuski instrumentalista Vincent Dumestre. "Coroczna zmiana osoby odpowiedzialnej za program artystyczny tego wydarzenia ma służyć zróżnicowanemu doborowi występujących w Krakowie wykonawców" – wyjaśnił Kulig.
Dodał, że Biblioteka Kraków (jednostka, który ma skupić działające do tej pory oddzielnie biblioteki miejskie i zajmować się promocją czytelnictwa) ma się włączyć w organizację festiwali literackich. "Zastanawiamy się, czy po okrzepnięciu Biblioteki Kraków, która jest wciąż w fazie organizacji, nie powinna się ona stać operatorem programu Kraków Miastem Literatury UNESCO" – powiedział.
Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin podkreśla, że tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych to "jedna z najbardziej prestiżowych nagród w tej branży". "Od pewnego czasu staramy się zmieniać odbywające się w Krakowie festiwale, żeby nie były one wydarzeniami wyłącznie dla koneserów. Zależy nam na angażowaniu w ich organizację jak najwięcej partnerów: stowarzyszeń, fundacji, placówek kultury oraz na tym były one obecne w przestrzeni miejskiej i dostępne dla jak największej liczby osób. Festiwal to nie tylko koncerty czy wystawy, ale też dodatkowe atrakcje: warsztaty, zajęcia dla dzieci, debaty, strefy relaksu" - mówiła Helbin.
W 2015 r. Kraków zainicjował wspólnie z Edynburgiem, Adelajdą, Berlinem, Barceloną i Montrealem światową Sieć Miast Festiwalowych. Skupia ona najważniejsze ośrodki kulturalne, które analizują wpływ festiwali na różne dziedziny życia społecznego i uznają je za narzędzie dla zrównoważonego rozwoju. "Ta nagroda to docenienie przejścia do tej wyższej ligi" – mówił Kulig. Dodał, że Kraków chce doprowadzić do wzajemnego przenoszenia różnych wydarzeń kulturalnych między tymi miastami, rozmowy trwają.
Dotychczas tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych (IFEA) przyznawany była takim miastom, jak: Londyn, Sydney, Rotterdam, Rejkiawik, Ottawa i Boston. IFEA przyznaje także statuetki i nagrody dla festiwali i wydarzeń kulturalnych – Pinnacle Awards Competition, oraz Hall of Fame Award dla osób zaangażowanych w ich organizację.(PAP)
wos/ agt/