Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2018

Kraków: scenariusze o młodzieży zwycięzcami konkursu Trzy Korony

Scenariusz o dzisiejszej młodzieży autorstwa Przemysława Piotra Pełki oraz scenariusz o młodym niewidomym muzyku autorstwa Lidii Dudy – to najlepsze prace 11. edycji konkursu Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa.

Ogłoszenie nazwisk autorów zwycięskich scenariuszy nastąpiło we wtorek w kinie Kijów.Centrum w Krakowie.

W tym roku do konkursu wpłynęło 66 scenariuszy na filmy fabularne oraz 10 scenariuszy na filmy dokumentalne. Najlepsze prace, związane z Małopolską, wybrało jury złożone ze znawców sztuki filmowej, m.in. Jerzego Stuhra, prof. Tadeusza Lubelskiego i Łukasza Maciejewskiego.

W kategorii scenariusz filmu fabularnego pierwszą nagrodę i 40 tys. zł otrzymał Przemysław Piotr Pełka za scenariusz filmu „Karta”. Tekst opisuje złożone relacje ludzkie, przybliża sytuację dzisiejszej młodzieży. Jak napisał w recenzji filmowej juror Łukasz Maciejewski, w scenariuszu czuje się patronat kina Mike’a Leigha – jego ostrość i czułość w portretowaniu outsiderów.

„Na przecięciu portretów Polaka wracającego z Wielkiej Brytanii, Sebastiana, młodego Ukraińca – geja oraz jego przyjaciółki, udało się zawrzeć wiele z tematów współczesności, demonów codzienności i pytać o tożsamość” – zaznaczył Maciejewski.

W kategorii scenariusz filmu fabularnego przyznano także drugie i trzecie miejsce. Drugą nagrodę i 30 tys. zł otrzymał Jacek Szarański za tekst „Dzwony”, który przedstawia rekonstrukcję Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej z perspektywy 16-letniego, niepełnosprawnego umysłowo Franka.

Trzecia nagroda i 15 tys. zł trafiła do Sylwestra Piechury, Darii Woszek i Aleksandry Świerk – autorów scenariusza filmu „Maryjki”. To opowieść o nowohuckiej sprzedawczyni w sklepie mięsnym, kolekcjonującej tytułowe figurki Matki Bożej.

W kategorii scenariusz filmu dokumentalnego główna nagroda i 20 tys. zł trafiły do Lidii Dudy za scenariusz filmu „Wyzwanie”. Tekst przybliża historię trójki zaprzyjaźnionych ze sobą małych bohaterów, których ciężko doświadczył los.

„Uzdolniony muzyk Olaf, który urodził się bez oczu, pochodząca z Armenii Ripsi, mająca już za sobą napisanie pierwszej książki i urodzona przywódczyni Nikola – stanowi tu ludzką grupę, w której obrębie tworzy się naturalna sieć złożonych relacji emocjonalnych” – napisał prof. Lubelski.

Konkurs Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa jest organizowany przez Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Ma służyć promocji Małopolski jako regionu o bogatym potencjale dla filmowców oraz rozwojowi przemysłu filmowego.

„Zdajemy sobie sprawę, jak ogromną siłę ma kinematografia i przemysł audiowizualny – to bowiem nie tylko rozrywka, ale też możliwość promowania naszego regionu w innych zakątkach kraju i całego świata” – powiedział marszałek Małopolski Jacek Krupa.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL