Podczas trwającej od 2 lipca 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie zorganizowana zostanie akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo. Poza zbiórką funduszy zaplanowano koncert - wystąpią m.in. Kasia Kowalska i Sebastian Karpiel-Bułecka.
Kwesta zostanie przeprowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE podczas obrad w dniach 2-12 lipca. Od 6 lipca przy kościele Mariackim będzie stał namiot - punkt informacyjny, w którym będzie można nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo. Organizatorzy akcji uruchomili także specjalny numer, dzięki któremu wysyłając SMS można pomóc potrzebującym. Zebrane pieniądze zostaną przekazane działającej w Syrii od 2013 r. organizacji Caritas Polska.
Koncert „Solidarni z Aleppo” odbędzie się 9 lipca o godz. 21 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie. Wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson.
Akcja charytatywna została objęta honorowym patronat wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin. Partnerzy to 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Kraków, Telewizja Polska.
Zdaniem organizatorów obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna - jego wschodnia część jest w ponad 80 proc. zniszczona, a zachodnia znajduje się pod ciągłym ostrzałem; w mieście nie ma stałego dostępu do prądu, brakuje żywności, leków i dostępu do bieżącej wody.
Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej https://41whckrakow2017.pl/pl/aleppo
Aleppo (Syria) to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu. Po wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. rozpoczęła się trwająca kilka lat bitwa o Aleppo pomiędzy wojskami Sił Zbrojnych Syrii a oddziałami antyrządowymi.
Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO - głównego organu wykonawczego Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Podczas 41. sesji UNESCO dokonane zostaną kolejne wpisy na Listę światowego dziedzictwa. O wpis starają się w tym roku 34 miejsca z całego świata, w tym kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Byłby to 15. polski obiekt na liście. (PAP)
masl/ agz/