Tysiąc kolorowych balonów poleciało w niedzielę do nieba z krakowskiego Rynku dla uczczenia 1. rocznicy przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Kraków będzie punktem kontaktowym dla miast, które będą chciały otrzymać ten tytuł - poinformował koordynator programu.
Na Rynku ponownie stanęły też wysokie na 1,7 m kolorowe litery, układające się w napis: Kraków Miasto Literatury UNESCO! Znane już krakowianom i lubiane przez nich litery dają się układać w różne słowa, nawet niecenzuralne, ale potem zawsze trafiają na swoje miejsce – zapewnili organizatorzy.
Licznie przybyli na Rynek mieszkańcy miasta i turyści mogli też otrzymać z tej okazji książki, komiksy, literackie mapy Krakowa, ulotki o rozpoczynającym się w poniedziałek festiwalu Conrada.
"Dzisiaj pokazujemy, że to jest dla mieszkańców Krakowa bardzo ważna sprawa. Tutaj się chodzi z książką pod pachą i ma znaczenie to, co się czyta i ile się czyta. Mamy w Krakowie Festiwal Miłosza, jutro rozpoczyna się Festiwal Conrada, na który zjeżdża plejada najważniejszych pisarzy świata; kolejni przyjadą na rozpoczynające się od czwartku Targi Książki. I dlatego jako operatorzy programu Miasta Literatury UNESCO jesteśmy z tego bardzo dumni" – powiedział PAP koordynator programu Miasto Literatury UNESCO Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Jak dodał, "jest to też wspaniały czas, ponieważ zbiega się on z docenieniem przez UNESCO zaangażowania Krakowa jako miasta literatury".
"Po roku funkcjonowania w sieci Kraków uzyskał wiodącą rolę i to Kraków będzie pierwszym punktem kontaktowym dla wszystkich miast, które będą w przyszłości chciały otrzymać ten tytuł. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Już w tej chwili poparliśmy sześć miast, które się o ten tytuł starają, m.in. Pragę, Lwów, Heidelberg. To buduje też naszą globalną solidarność literacką" – powiedział Robert Piaskowski.
Jako najważniejsze wyzwania stojące w przyszłości przed samym Krakowem jako Miastem Literatury UNESCO wskazał reformę krakowskich bibliotek i budowę Forum Literatury.
"Mamy wspaniałe biblioteki, najwięcej wypożyczeni w skali całego kraju, ale są one rozdrobnione, nieskoordynowane i z tego powodu przegrywają konkurencję z nowymi mediami. Natomiast budowa nowoczesnego Forum Literatury w dawnym magazynie solnym na Zabłociu pozwoliłaby stworzyć miejsce, w którym odbywałyby się wydarzenia promujące literaturę i czytelnictwo i gdzie byłaby stała ekspozycja poświęcona literaturze w Krakowie" – wyjaśnił.
Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w październiku 2013 roku, po ponad trzech latach starań. Z inicjatywą, by uhonorować Kraków tytułem wystąpiło miasto partnerskie - Edynburg, który był pierwszym Miastem Literatury UNESCO. Wniosek, złożony formalnie pod koniec 2011 r., poparło ponad 150 pisarzy m.in. nobliści Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa, Herta Mueller i Wisława Szymborska, a także Amos Oz, Alberto Manguel, Eduardo Mendoza, David Grossman, Peter Esterházy, Zadie Smith.
Tytuł ma głównie znaczenie prestiżowe, nie wiąże się dla gminy z koniecznością ponoszenia opłat, a daje możliwość współpracy w międzynarodowej sieci miast i korzystania ze środków UE.
Prowadzony przez UNESCO program Miast Kreatywnych służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego. Miasta mogą realizować te idee poprzez literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, design, wykorzystanie w rozwoju technologii cyfrowej i mediów, a nawet gastronomię. Wszystkie miasta mające "tematyczne" tytuły przyznawane przez UNESCO (jak Miasta Filmu, Miasta Muzyki czy Miasta Designu) tworzą światową Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network). (PAP)
hp/ jzi/