Kultura i sztuka po 1989 roku

19.02.2019 aktualizacja 20.02.2019

Krakowski Teatr Bagatela przygotował kontynuację „Za rok o tej samej porze”

Teatr Bagatela w Krakowie przygotował spektakl „Po latach o tej samej porze” Bernarda Slade'a, który jest fabularną kontynuacją przedstawienia „Za rok o tej samej porze” z 2016 r. Premiera odbędzie się w piątek na Scenie na Sarego.

„Po latach o tej samej porze” wyreżyserował Henryk Jacek Schoen, dyrektor Bagateli, na podstawie tekstu kanadyjskiego dramaturga i scenarzysty Bernarda Slade’a. Na scenie kameralnej na Sarego publiczność zobaczy dwóch aktorów Magdalenę Walach i Wojciecha Leonowicza.

To historia nietypowej pary, która spotyka się raz w roku, zdradzając swoich współmałżonków. Ich uczucie, pomimo upływu lat, nie słabnie. „Tak naprawdę nie jest to historia o zdradzie. Zależy mi, aby to była przypowieść o naturze mężczyzny i kobiety” – powiedział we wtorek PAP Schoen. Dodał, że spektakl ma być „hymnem na cześć kobiecości i męskości, ale i opowieścią o ludzkim losie”.

Akcja komedii rozgrywa się w USA. Bohaterowie – Doris i George – spotykają się przez pięć lat, raz w roku, w hotelowym pokoju.

Bohaterowie w „Po latach o tej samej porze” są bardziej dojrzali, ale i – jak powiedział reżyser – figlarni, niż w spektaklu „Za rok o tej samej porze”.

Schoen powiedział, że wyreżyserowane również przez niego w 2016 r. przedstawienie „Za rok o tej samej porze” jest jednym z największych hitów Bagateli.

Tragikomedię „Za rok o tej samej porze” Bagatela po raz pierwszy wystawiła w lutym 2016 r. W inscenizacji według tekstu Bernarda Slade'a wystąpili ci sami aktorzy, których publiczność zobaczy w „Po latach o tej samej porze”.

Sztuka Slade'a pochodzi z 1975 r., a rozgłos zyskała dzięki adaptacji filmowej z 1978 r. Film „Za rok o tej samej porze” wyreżyserował Robert Mulligan. Adaptacja była czterokrotnie nominowana do Oscara, w tym za scenariusz autorstwa Slade'a, a gra Ellen Burstyn (jako Doris) została nagrodzona Złotym Globem.

„Za rok o tej samej porze” doczekała się przekładów na ponad 40 języków. Sztuka odniosła sukces już po swojej premierze w 1975 r.

Bernard Slade urodził się w 1930 r. w St. Catharines w Kanadzie. Zanim zaczął pisać dramaty, był aktorem. W połowie lat 60. przeprowadził się z rodziną do Hollywood, gdzie pracował jako scenarzysta seriali komediowych, w tym wyświetlanego w Polsce „Ożeniłem się z czarownicą”.

Od połowy lat 70. poświęca się przede wszystkim dramatopisarstwu, a wszystkie jego sztuki doczekały się adaptacji na duży ekran. Polska publiczność zna Slade'a głównie jako autora „Za rok o tej samej porze” i jej kontynuacji.

Henryk Jacek Schoen urodził się w 1951 r. w Krakowie. Jest reżyserem teatralnym i filmowym, a od 20 lat dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Bagatela. Studiował chemię na Politechnice Krakowskiej, filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, reżyserię w krakowskiej PWST. Ukończył też zarządzanie, reklamę i marketing.

Jako reżyser ma w dorobku m.in. filmy: „Wir”, „Tor”, „X”, spektakle: „Etiuda optymistyczna”, „Prawda”, „Seks dla opornych”, „Boska terapia”, „Kłamstwo”. Z okazji 90-lecia Bagateli został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL