Kultura i sztuka po 1989 roku

17.10.2018

Krosno: 13. Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Inny”

Plakat Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Inny”. Źródło: Rckp.krosno.pl Plakat Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Inny”. Źródło: Rckp.krosno.pl

Teatry z Polski i Ukrainy wezmą udział w 13. Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Inny”, który rozpocznie się w czwartek rano w Krośnie. Uczestnicy, którzy zaprezentują autorskie przedstawienia, będą walczyć o złote, srebrne i brązowe „Otwarte Kurtyny”.

Jak wyjaśniła PAP współorganizatorka festiwalu z ramienia Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie Anna Jakubik w wydarzeniu biorą udział teatry, które nie są samodzielnymi placówkami, ale działają przede wszystkim przy lokalnych ośrodkach kultury, szkołach, bibliotekach. Są to najczęściej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ale także dorośli.

Zaprezentują oni własne, autorskie przedstawienia, które odnoszą się najczęściej do współczesnej rzeczywistości. Zespoły korzystają też niekiedy z tekstów znanych twórców (m.in. Olga Tokarczuk, Konstanty Ildefons Gałczyński), ale dokonują wówczas ich nowej, własnej interpretacji.

"Nie są to klasyczne teatry dramatyczne, ale teatry inne, stąd nazwa festiwalu, które prezentują własne przedstawienia autorskie, na podstawie własnych przemyśleń, obserwacji, przeżyć. Jeżeli natomiast są one oparte na gotowych utworach, to przefiltrowane, na nowo zinterpretowane" – wyjaśniła Jakubik.

W prezentowanych przedstawieniach twórcy poruszają tematy aktualne, jak i ponadczasowe. Wśród nich m.in. śmierć bliskiej osoby, molestowanie, czy kłótni i sporów narodowych.

W tegorocznym festiwalu, który potrwa do soboty weźmie udział 9 teatrów w województw: podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego oraz z Ukrainy.

Jakubik zauważyła, że uczestnicy festiwalu mają szansę skonfrontować z innymi swoje dokonania twórcze, podnosić swoje umiejętności i wiedzę w zakresie sztuki scenicznej oraz poszukiwać własnego języka wypowiedzi i formuły teatralnej.

Prezentacjom konkursowym towarzyszyć będą warsztaty teatralne oraz występ gościa festiwalu Kieleckiego Teatru Tańca.

Ogłoszenie wyników odbędzie się w sobotę. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL