Zbigniew Kruszyński za powieść „Kurator” i Ewa Kołodziejczyk - za monografię „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza” otrzymali w czwartek Nagrody Literackiej Miasta Radomia, przyznawane za wydawnictwa związane z Radomiem poprzez tematykę lub osobę autora.
„Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza” to licząca 600 stron monografia, którą napisała pochodząca z Radomia dr Ewa Kołodziejczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Publikacja zdobyła nagrodę w kategorii książka naukowa lub popularnonaukowa.
W ocenie przewodniczącego jury dr. hab. Arkadiusza Bagłajewskiego to „pasjonująca historia oswajania przez Miłosza Ameryki, bogata w rozliczne konteksty biografia intelektualna noblisty z pierwszego, choć kluczowego dla późniejszych także lat, amerykańskiego pobytu Miłosza”.
„To wybitne osiągnięcie naukowe, poświęcone słabo dotąd opracowanemu fragmentowi biografii i twórczości Czesława Miłosza, latom 1945-1951, kiedy poeta - nie przestając nim bywać – stał się dyplomatą, urzędnikiem komunistycznej Polski” – zaznaczył w czwartek podczas wręczania nagrody przewodniczący jury.
W kategorii książka literacka nagrodę zdobyła powieść „Kurator”, urodzonego w Radomiu Zbigniewa Kruszyńskiego.
Jak podkreślał Bagłajewski, to „świetnie napisana słodko-gorzka książka”. „Historia przygód kolekcjonera, który staje się kuratorem dalekiego echa Humberta Humberta i bohaterów znanych z prozy czeskiej, zarazem kogoś, kto przywędrował z obszarów ponowoczesnej melancholii, z rezerwatu dojrzewania do starości, do którego usuwani są w epoce tryumfującej młodości coraz bardziej liczni kolekcjonerzy, ze zdziwieniem zapewne budzący się w rzeczywistości, do której aspirują i do której pewnego dnia już przestają należeć” – napisano w uzasadnieniu nagrody.
Nagroda Literacka Miasta Radomia przyznawana jest raz na dwa lata. W tym roku zgłoszono do niej 43 pozycje: 24 literackie oraz 19 naukowych i popularno-naukowych. (PAP)
ilp/ rda/