Dyrektor artystyczna festiwalu teatralnego „Dialog” Krystyna Meissner otrzyma Medal Goethego 2014. Wyróżnienie przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla międzynarodowej wymiany kulturalnej otrzymają także amerykański artysta Robert Wilson, a pośmiertnie dyrektor wielu prestiżowych instytucji kultury Gerard Mortier.
Medale zostaną wręczone 28 sierpnia w Weimarze przez prezydenta Goethe-Institut Klausa-Dietera Lehmanna. Laudacje wygłoszą krytyk teatru Renate Klett, dyrektor Beethovenfest Bonn Nike Wagner oraz dyrektor Berliner Festspiele Thomas Oberender.
"W tym roku Medalem Goethego wyróżnione zostaną wybitne osobistości świata opery i teatru, by podkreślić znaczenie teatru w międzynarodowej wymianie kulturalnej” - powiedział PAP dyrektor Goethe-Institut w Krakowie Daniel Goepfert. "Krystyna Meissner wzmocniła obecność niemieckiego teatru w Polsce. Zapraszała niemieckich twórców i reżyserów np. Thomasa Ostermeiera, Christopha Marthalera czy Petera Steina na festiwale, umożliwiając im pierwszy gościnny występ w Polsce” - podkreślił.
Krystyna Meissner - dyrektor artsytyczna festiwalu teatralnego „Dialog” studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w 1961 r. w warszawskim Teatrze Ateneum. „Meissner wzmocniła obecność niemieckiego teatru w Polsce, jednocześnie przyczyniając się do odkrycia teatru wschodnioeuropejskiego w Europie Zachodniej“ – napisano w nominacji Krystyny Meissner do Medalu Goethego.
Gerard Mortier był europejskim twórcą kultury i dyrektorem wielu prestiżowych instytucji. Rozpoczął swoją karierę w Niemczech, gdzie w 1972 r. przejął kierownictwo nad działem artystycznym w Deutsche Oper am Rhein. Następnie zajmował kolejne stanowiska jako reżyser i dyrektor artystyczny w renomowanych instytucjach i podczas znaczących festiwali w Europie. Wśród nich były Salzburger Festspiele, Théâtre Royal de La Monnaie w Brukseli, Ruhrtriennale, Opéra National de Paris i Teatro Real w Madrycie.
„Gerard Mortier uchodzi za wszechstronnego odnowiciela teatru muzycznego, a jako genialny pionier nowych artystycznych środków wyrazu potrafił wzbudzić zachwyt wielkimi inscenizacjami przede wszystkim wśród przedstawicieli młodego pokolenia” – tak uzasadniono nominację Mortiera do Medalu Goethego.
Decyzja o przyznaniu mu wyróżnienia zapadła przed jego śmiercią w 2014 r. Wyróżnienie przyjmie wieloletni współpracownik Mortiera, Silvain Cambreling, który obecnie pełni funkcje dyrektora generalnego ds. muzycznych w Operze w Stuttgarcie.
Robert Wilson - amerykański reżyser i projektant jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli międzynarodowego teatru współczesnego. Studiował ekonomię, scenografię i architekturę. Przełomem w jego międzynarodowej karierze były wystawiona w 1971 r. siedmiogodzinna niema opera "Deafman Glance" ("Spojrzenie głuchego"), a także opera "Einstein on the Beach" ("Einstein na plaży"), której premiera odbyła się w 1976 r.
Jego inscenizacje stanowią połączenie tańca, ruchu, światła, rzeźby, muzyki i tekstu. Wilson już na wczesnym etapie swojej kariery pracował w Niemczech. Obecnie Wilson prowadzi założone przez siebie Watermill Center w Nowym Jorku. Udział niemieckich młodych artystów w warsztatach Watermill Center jest dotowany przez Fundację Roberta Wilsona z siedzibą w Hamburgu i Berlinie. "Nagradzając Roberta Wilsona, wyróżniamy postać uznaną w skali międzynarodowej, która dzięki swoim pracom umożliwiła nam nowy sposób interpretowania kultury niemieckiej" – napisano w uzasadnieniu przyznania Medalu Goethego temu artyście.
Medal Goethego został ufundowany w 1954 r. przez zarząd Goethe-Institut, a w 1975 r. wyróżnienie to zostało uznane przez Republikę Federalną Niemiec za oficjalny order. W latach 1992-2008 medal był wręczany w rocznicę śmierci Goethego, a od 2009 r. jest przyznawana 28 sierpnia, czyli w dniu urodzin Goethego.
Od 1955 r. Medalem Goethego wyróżniono w sumie 335 osobistości z 62 krajów. Laureatami nagrody są m.in. Adonis, Daniel Barenboim, Władysław Bartoszewski, Pierre Bourdieu, David Cornwell (John le Carre), Ernst Gombrich, Lars Gustafsson, Agnes Heller, Adam Krzemiński, Adam Michnik, Karl Raimund Popper, Jorge Semprún, Billy Wilder i Helen Wolff.(PAP)
wos/ dym/