Liczę na to, że w grupie zakwalifikowanych do tegorocznego Konkursu Wieniawskiego znajdzie się następca naszego patrona na miarę XXI wieku – mówi PAP Alina Kurczewska, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
W piątek Towarzystwo, organizator 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego poinformowało, że jury preselekcyjne wybrało 41 skrzypków, którzy wezmą udział w tegorocznym konkursie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-21 października 2022 r. w Poznaniu.
"Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się niezwykle interesująco — po zapoznaniu się ze wszystkimi nadesłanymi zgłoszeniami jesteśmy pewni, że poziom jest bardzo wysoki. Potwierdzają to zgodnie wszyscy jurorzy preselekcyjni" – powiedziała PAP Alina Kurczewska.
Na konkurs wpłynęły 224 zgłoszenia z 27 krajów.
"Z ciężkim sercem musieliśmy ograniczyć się do liczby 41 uczestników, jednak liczę na to, że w tej grupie znajdzie się następca Wieniawskiego na miarę XXI wieku" – podkreśliła prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Organizator konkursu podał, że wśród zakwalifikowanych skrzypków znalazło się: 9 Niemców, 7 Polaków, 5 Amerykanów, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Chińczyków, 3 Japończyków, a także reprezentanci Austrii, Holandii, Belgii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii.
"Jedna z zakwalifikowanych wiolinistek zadeklarowała, że będzie reprezentować trzy kraje, w tym także Polskę. Można więc powiedzieć, że nasz kraj będzie reprezentowany przez ośmioro skrzypków" – powiedziała PAP wicedyrektor Towarzystwa Karolina Kaźmierczak.
Najlepszych wiolinistów, którzy w październiku wystąpią w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu wyłoniło jury preselekcyjne w składzie Augustin Dumay – przewodniczący jury, Daniel Stabrawa i Madeleine Carruzzo.
Z uwagi na pandemię eliminacje odbyły się na podstawie przesłanych nagrań. Kandydatom postawiono wysokie wymagania – każdy z nich był zobowiązany dokonać nagrań czterech utworów, wybranych z trudnego programu preselekcyjnego.
"Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w konkursie jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości" – powiedział Augustin Dumay.
Inauguracja konkursu, którą uświetni zwyciężczyni poprzedniej edycji Veriko Tchumburidze oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, odbędzie się 7 października w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
"Podczas koncertu usłyszymy Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvorzaka oraz Symfonię +Odrodzenie+ Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyki, jako wyraz solidarności Konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez wojnę i rosyjską agresję, do programu włączyliśmy również utwór ukraińskiej kompozytorki Wiktorii Polewej" – poinformowała Alina Kurczewska.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8?20 października. Gala Laureatów zaplanowana jest na 21 października w Poznaniu, zaś II Koncert Laureatów w Warszawie odbędzie się w Filharmonii Narodowej 23 października.
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/