Weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań otwartych dla miłośników pisania czekają na uczestników Kursu Kreatywnego Pisania, który Kraków – Miasto Literatury UNESCO organizuje po raz czwarty.
Jak dotąd Kurs Kreatywnego Pisania ukończyło ponad 200 osób.
Kurs – jak poinformowała PAP Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), organizatora przedsięwzięcia – dzieli się na dwa główne bloki. Pierwszy z nich polega na udziale w praktycznych zajęciach pisania, drugi – na udziale w debatach i dyskusjach literackich.
Weekendowe warsztaty pisania prowadzić będą w tym roku Agata Passent (17 lutego), Sylwia Chutnik (21 i 22 kwietnia), Jakub Żulczyk (17 i 18 marca), Artur Wabik (12 maja), Katarzyna Kubisiowska (16 czerwca). Uczestnicy zajęć poznają tajniki felietonów, reportaży, powieści i komiksów.
Zainteresowani dłuższymi niż weekend zajęciami pisarskimi mogą się zapisać na Kurs Krytyki Literackiej, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca i obejmie dziewięć sobotnich spotkań.
Nad kursantami czuwać będą redaktorzy związani z dwutygodnikiem.com – Zofia Król i Maciej Jakubowiak. Kursanci spróbują swoich sił w publicystyce, blogowaniu. Poznają gatunki krytycznoliterackie (recenzja, esej, polemika), dowiedzą się więcej o wyzwaniach stawianych literaturze przez nowe media.
Zgłoszenia (CV i recenzja, na max. 5000 znaków ze spacjami, jednego z następujących tytułów: Ignacy Karpowicz „Miłość”; Wells Tower „Ruiny i zgliszcza”, Weronika Gogola „Po trochu”) należy przesyłać do 9 marca na adres pisz@miastoliteratury.pl.
Osoby zainteresowane pracą we własnym tempie, mogą wziąć udział w Kursie Online, który można znaleźć na stronie internetowej pisz.miastoliteratury.pl. Internauci znajdą tu podręcznik, wideoporady, serie ćwiczeń, dzięki którym dowiedzą się jak tworzyć fabułę, konstruować ciekawych bohaterów.
W drugim bloku Kursu Kreatywnego Pisania są cykle spotkań i dyskusji, poświęcone debiutowaniu i rynkowi wydawniczemu. Wśród gości spotkań będzie m.in. Wit Szostak, który opowie o początkach kariery literackiej. Spotkanie z tym pisarzem odbędzie się 19 marca w księgarni Lokator.
O najgłośniejszych polskich debiutach ostatnich lat będzie można każdego miesiąca rozmawiać w księgarni De Revolutionibus. Zaproszeni goście i kursanci będą czytać najważniejsze debiuty i analizować jak potoczyła się dalsza kariera autorów.
Na zakończenie (19 czerwca) pierwszego półrocza Kursu Kreatywnego Pisania zaplanowano zabawę – „Grę o tom #2”. Zainteresowani udziałem w wydarzeniu będą musieli przynieść do Chederu książkę wydaną po 2000 r. – to będzie bilet wstępu na zabawę. Uczestnicy „Gry o tom #2” będą mieli za zadanie m.in. uruchomić wyobraźnię i napisać krótki tekst prozatorski na zadany temat. W głosowaniu wybrany zostanie autor najciekawszego tekstu, który otrzyma wszystkie przyniesione książki.
Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest realizowany w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy również Nagroda Conrada przyznawana dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/