Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wzbogaci się o nową instytucję kulturalną - Lamus Teatralny. Placówka, której otwarcie jest planowane na kwiecień 2016 r., powstaje w zabytkowym budynku z 1896 r. przy ul. Radziwiłłowskiej 3.
Umowę na rewitalizację należącego do Teatru Słowackiego budynku, w którym wcześniej mieścił się magazyn kostiumów, podpisała w czwartek dyrekcja Teatru im. J. Słowackiego z generalnym wykonawcą firmą AGA-Bauservice oraz inwestorem zastępczym – konsorcjum firm Kondratowicz Przedsiębiorstwo Budowlane Spółka Jawna oraz Ekocentrum.
Zgodnie z ustaleniami dyrekcji Teatru i wykonawcy robót budowlanych, remont i przebudowa budynku ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.
Po rewitalizacji – jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Krzysztof Orzechowski – budynek przy ul. Radziwiłłowskiej będzie pełnił funkcję nowoczesnego muzeum, którego funkcją będzie wielopoziomowa edukacja w zakresie sztuki.
Dyrektor Teatru zaznaczył również, że Lamus Teatralny będzie „odwrotnością Małopolskiego Ogrodu Sztuki” (otwarta w 2012 r. wielofunkcyjna filia Teatru im. J. Słowackiego). „Małopolski Ogród Sztuki ukierunkowany jest na poszukiwania nowoczesnej sztuki. Lamus Teatralny będzie prowadził działania edukacyjne w oparciu o tradycję, nasze zasoby, doświadczenia. MOS patrzy w przyszłość. Lamus Teatralny będzie patrzył nowocześnie, ale w przeszłość” – wyjaśnił dyrektor.
Architekt i autor projektu rewitalizacji Grzegorz Dresler zwrócił uwagę, że poszczególne poziomy budynku będą pełnić różne funkcje. Najważniejszy ma być parter – tu znajdzie się wystawa interaktywna, prezentująca historię teatru i sylwetki aktorów. „Ekspozycja, za pomocą współczesnych multimediów, pokaże zbiory teatru, które są schowane w magazynach” – mówił architekt.
Piwnice zostaną przeznaczone na wypożyczalnię strojów. Ma tu też działać studio fotograficzne, w którym będzie można zrobić sobie zdjęcie w strojach z różnych epok, w których aktorzy występowali na scenie.
Pierwsze piętro zajmie sala prób. Tutaj odbywać się będą także spotkania twórców teatralnych z gośćmi oraz warsztaty teatralne.
Ostatni poziom – opisywał architekt – zostanie przeznaczony na pracownie krawieckie. Mają one być nie tylko zapleczem teatru, ale również miejscem warsztatów z zakresu szycia ubiorów teatralnych.
Koszt inwestycji rewitalizacji budynku przy Radziwiłłowskiej to prawie 9,5 mln zł, z czego prawie 5,6 mln zł pochodzi z tzw. funduszy norweskich (ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014). Pozostałe koszty pokrywa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo małopolskie. (PAP)
bko/ jbr/