Kultura i sztuka po 1989 roku

21.09.2019

Literatura polska na 26. BookForum we Lwowie

We Lwowie odbywa się 26. BookForum, jedne z największych targów książki na Ukrainie, na których co roku obecna jest literatura z Polski, promowana przez Instytut Książki oraz Instytut Polski w Kijowie.

Imprezie towarzyszy 700 wydarzeń, w których uczestniczy ponad 1000 gości z Ukrainy i zagranicy.

Na zaproszenie Instytutu Książki do Lwowa przyjechali: Rafał Kosik, Wojciech Jagielski, Julia Fiedorczuk i Joanna Siedlecka, zaś dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie ukraińscy czytelnicy mogli spotkać się z Łukaszem Orbitowskim, Anetą Prymaką-Oniszk i Konradem Janczurą.

"Jesteśmy we Lwowie co roku. Przyjechaliśmy z literaturą i pisarzami, ale również z naszym sztandarowym projektem, wielką, trwającą od dwóch lat kampanią +Mała książka - wielki człowiek+. Doświadczeniami tej kampanii dzielimy się z Ukraińcami" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

W jego ocenie zainteresowanie polską książką na Ukrainie jest ogromne. "Dzieje się tak między innymi dzięki wsparciu dla wydawców ukraińskich poprzez nasz program translatorski. W jego ramach co roku wydajemy po kilkanaście pozycji" - podkreślił w rozmowie telefonicznej.

Podobnie jak w minionych latach, Instytut Książki prezentuje we Lwowie najciekawsze nowości wydawnicze z Polski oraz premiery przekładów książek polskich autorów na język ukraiński.

Lwowskie targi 26. BookForum zostały otwarte w środę i potrwają do niedzieli.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ akl/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL