700 wystawców i niemal taka sama liczba pisarzy, poetów i ilustratorów książek weźmie udział w 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Gościem honorowym będzie Litwa. Czytelnicy na dużej powierzchni będą zapisywać „Inwokację” z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Targi potrwają od najbliższego czwartku do niedzieli. Weźmie w nich udział 700 wystawców z 26 krajów. Miłośnicy literatury będą mogli spotkać się z ponad 680 autorami.
W Krakowie będzie m.in. autorka serii powieści "Nocna szkoła" Christi J. Daugherty, amerykański prozaik i eseista, twórca powieści "Korekty" Jonathan Franzen, niemiecka pisarka Nina George oraz laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk. Wśród goszczących na targach pisarzy będą też: Katarzyna Bonda, Wojciech Cejrowski, Sylwia Chutnik, Ignacy Karpowicz, Marek Krajewski, Hanna Krall, Ewa Lipska, Marcin Świetlicki, Szczepan Twardoch, Adam Zagajewski, Jakub Żulczyk.
Po raz drugi impreza ta odbywa się w formule międzynarodowej. "Mamy coraz więcej wystawców i autorów z zagranicy, w tym roku z 26 krajów. Czytamy literaturę światową i chcemy spotykać się z tymi, którzy ją tworzą. Duże zainteresowanie chociażby ze strony naszych wschodnich sąsiadów, świadczy o tym, że decyzja o organizacji targów międzynarodowych była słuszna" - mówiła PAP prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.
W 25-lecie odzyskania niepodległości Litwa prezentuje na Targach swoją literaturę współczesną. Z czytelnikami spotkają się m.in. autorka bardzo popularnej powieści historycznej "Silva Rerum" Kristina Sabaliauskaite, poeta i tłumacz Tomas Venclova, twórca i ilustrator książek dla dzieci Kestutis Kasparavicius, prozaik, autor "Litwina w Wilnie" Herkus Kuncius, pisarz, reżyser i autor scenariuszy Alvydas Slepikas oraz filozof, eseista i historyk idei Leonidas Donskis. Publikacje litewskich autorów będą dostępne w języku polskim.
Targi w Krakowie proponują czytelnikom zabawę: przed wejściem do hali EXPO stanie słup, na którym zamontowanych zostanie 6 stron o łącznym wymiarze 12 m kw. Czytelnicy zapełnią je trzynastozgłoskowcem Adama Mickiewicza.
Atrakcją Targów będzie robot o imieniu NAO, który będzie recytował fragmenty książek, a nowością - Salon komiksu. Miłośnicy tego gatunku będą mogli spotkać się z argentyńskim rysownikiem Lucasem Varelą, zaplanowano komiksową bitwę między rysownikami oraz pokazy cosplay, czyli osób przebranych za ulubionych komiksowych bohaterów. Oprócz Salonu komiksu odbędą się salony: wydawców akademickich i naukowych, wydawców katolickich, nowych mediów oraz książki dziecięcej i młodzieżowej.
Mottem tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki są słowa niemieckiej pisarki, Niny George: "Czytanie czyni zuchwałym". "Sama autorka będzie na targach i będzie nas przekonywała do tych słów" – mówiła we wtorek komisarz Targów Książki Katarzyna Popieluch-Kmiecik.
Rarytasem, a zarazem jedną z najdroższych oferowanych książek będzie specjalna wersja dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach ciał niebieskich" z meteorytem w okładce, dodatkowo ozdobiona ponad 200 kamieniami: turkusami, malachitami, koralami i bursztynami. Została ona wydana w 500. rocznicę rozpoczęcia przez Kopernika prac nad tym dziełem przez Mennicę Papieską.
W pierwszym dniu targów, wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza dla autora wybitnej książki humanistycznej. "Wśród nominowanych książek znalazły się publikacje dotyczące historii najnowszej, poruszające tematy ważne, a rzadko wcześniej opisywane. Mamy np. książkę opisującą życie w oflagach czy książkę o przesiedleniach i wywózkach po II wojnie światowej rodzin o obco brzmiących nazwiskach" – mówiła Grażyna Grabowska.
Targom towarzyszyć będą wydarzenia branżowe, dedykowane wydawcom, księgarzom, bibliotekarzom. Zaplanowano m.in. prezentację zmian w serwisie e-ISBN, omówienie zmian w prawie autorskim oraz spotkanie tłumaczy literatury litewskiej z polskimi wydawcami.
Przed rokiem Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwiedziło 60 tys. osób. Pobicie tego rekordu może być tym razem trudne, gdyż w związku z odbywającym się w sobotę w Krakowie Półmaratonem Królewskim trudniej będzie przez kilka godzin dotrzeć na targi (informacje o utrudnieniach i komunikacji można znaleźć w internecie).
Równolegle do Targów Książki odbywa się literacki Festiwal Conrada, który rozpoczął się w poniedziałek od spotkania z laureatką literackiej Nagrody Nobla Swietłaną Aleksijewicz.(PAP)
wos/ mhr/