Polski Artystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Wilia”, pierwszy polski zespół, który powstał za wschodnią granicą Polski po II wojnie światowej, galowym koncertem w sobotę uczcił swoje 60-lecie.
W koncercie pt. „Powróćmy do lat minionych” przed ponad dwutysięczną widownią wystąpiło 250 artystów, trzy pokolenia zespołu. Na trzygodzinny program jubileuszowy złożyły się najpiękniejsze tańce i piosenki z 60-letniego dorobku „Wilii”.
Wykonano m.in. wyjątkowo trudny pod względem warsztatowym „Taniec chustkowy” z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, w choreografii Elwiry Kamińskiej, współzałożycielki i wieloletniej choreograf „Śląska". Taniec ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki współpracy obu zespołów wileńscy artyści wykonywali go po raz pierwszy podczas koncertu z okazji 10-lecia „Wilii” w 1965 roku. By odtworzyć teraz na wileńskiej scenie „Taniec chustkowy”, „Wilia” uzyskała specjalną zgodę „Śląska”, a w przygotowaniu czterominutowego tańca pomogli soliści baletu śląskiego zespołu.
Polski Artystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Wilia”, którego nazwa pochodzi od rzeki płynącej przy Wilno, jest zaliczany do filarów zachowania polskości na Wileńszczyźnie. Występy „Wilii” w Wilnie zawsze były wydarzeniem w życiu litewskich Polaków. W czasach radzieckich było to manifestowanie polskości, a teraz – rodzinne, wielopokoleniowe spotkania. O nieustającej popularności zespołu świadczy to, że bilety na sobotni koncert wyprzedano już we wrześniu.
„Wilia” wychowała niejedno pokolenie wileńskich Polaków. Do zespołu należą całe rodziny. Wśród obecnych członków zespołu są wnukowie tych, którzy przed 60 laty zakładali zespół, a byli to studenci Uniwersytetu Wileńskiego, absolwenci pierwszej powojennej szkoły polskiej w Wilnie, legendarnej Szkoły Średniej nr 5.
Dzięki „Wilii” na Wileńszczyźnie powstało wiele polskich zespołów artystycznych; dawni członkowie zespołu założyli m.in. zespoły „Wilenka”, „Świtezianka”, „Zgoda”, „100 uśmiechów”.
„Wilia” ma w repertuarze folklor różnych regionów Polski, polskie tańce ludowe i narodowe, pieśni i tańce ziemi wileńskiej, ale też pieśni patriotyczne oraz XIX-wieczne pieśni i tańce dworskie.
Za całokształt działalności artystycznej i kultywowanie tradycji polskich na Litwie zespół został wyróżniony m.in. Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Medalem im. Oskara Kolberga.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mc/