Złożeniem kwiatów przy pomniku Adama Mickiewicza w Wilnie w poniedziałek zainaugurowano XXIII Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią”. W tegorocznej edycji poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi bierze udział ponad 30 twórców, Polaków z Europy i Ameryki.
Jak zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor festiwalu, wileński dziennikarz i poeta Romuald Mieczkowski, „każdy z dotychczasowych festiwali miał swoje hasło, a w tym roku, w Roku Henryka Sienkiewicza, mówimy o Sienkiewiczu”. Hasło festiwalu brzmi „Śladami +Potopu+ na Litwie”.
„Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos, był mocno związany z Litwą" - przypomina Mieczkowski. Na północy Litwy, na Laudzie odbywa się m.in. akcja „Potopu”. Uczestnicy festiwalu odwiedzą dobrze znane z powieści miejscowości: Birże, Krakinów, Mitruny, Pacunele, Wodokty, Kiejdany. Odbędzie się też konferencja „Henryk Sienkiewicz na Litwie. Pamięć literacka i wyzwania dzisiejsze”.
Zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Sienkiewiczowska Lauda” polskiego naukowca i fotografika Jana Tadeusza Skłodowskiego. Zdjęcia prezentują dzisiejszą Laudę, to co się zachowało: kościoły, dwory, cmentarze.
Jednakże, jak podkreśla Romuald Mieczkowski, „głównym zadaniem festiwalu jest nawiązanie przyjaźni i współpracy twórczej”.
W ciągu tegorocznej edycji „Maju nad Wilią”, która potrawa do czwartku, wiele czasu zostanie poświęcone rozmowom warsztatowym. W Związku Pisarzy Litwy odbędzie się spotkanie z litewskimi pisarzami na tematy przekładów, wymiany stypendiów i udziału we wspólnych projektach.
Odbędzie się też Środa Literacka na placyku przy historycznej Celi Konrada, Biesiada Poetów, Malarzy, Muzyków i ich Przyjaciół, a festiwal poetycki zakończy we czwartek festiwal EMIGRA - filmów emigracyjnych, tworzonych przez filmowców amatorów, Polaków mieszkających poza granicami Polski.
W tegorocznym „Maju nad Wilią” udział biorą twórcy z Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, USA i Meksyku.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ mal/