Kultura i sztuka po 1989 roku

31.07.2017

Łódź: 54 utwory o historii Łodzi w konkursie na Poemat Czterech Kultur

Panorama Łodzi - południowa strona miasta. Lata międzywojenne. Fot. NAC Panorama Łodzi - południowa strona miasta. Lata międzywojenne. Fot. NAC

54 utwory literackie, których tematyką jest wielokulturowa historia Łodzi zgłoszono do pierwszego ogólnopolskiego konkursu na Poemat Czterech Kultur. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w Łodzi w dniach 8-17 września.

"Ogromnie cieszy nas tak duże zainteresowania konkursem, mamy nadzieję, że znajdzie on stałe miejsce w kalendarzu literackich wydarzeń w Polsce" – powiedział po zakończeniu naboru prac kurator sekcji literackiej Festiwalu Łódź Czterech Kultur i pomysłodawca konkursu, Przemysław Owczarek.

O zwycięstwo w nim powalczą co najmniej 54 poematy nadesłane z całej Polski. Może być ich więcej – bo jak wyjaśnili organizatorzy - przy zgłoszeniu liczy się data stempla pocztowego.

Owczarek powiedział, że nadesłane utwory nie liczą więcej niż 300 wersów i tematyką nawiązują do wielokulturowej historii Łodzi, jej dziedzictwa industrialnego, nowoczesności i awangardowych tradycji.

"Więcej o samych pracach będzie mogło powiedzieć jury dopiero po zapoznaniu się z nimi. Na razie, po otwarciu kopert wiemy tylko, że wśród zgłoszeń dominują formy klasyczne, nie widać eksperymentów czy wierszy graficznych" – zaznaczył.

Prace oceni jury, w którego skład weszli: prof. Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki, tłumacz i badacz literatury anglosaskiej; Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka; dr Joanna Roszak – poetka, literaturoznawczyni oraz dr hab. Kacper Bartczak – poeta, tłumacz i literaturoznawca amerykanista.

Autor najlepszego zdaniem jury poematu otrzyma w nagrodę 10 tys. zł. Jego nazwisko poznamy w czasie Festiwalu Łódź Czterech Kultur na zaplanowanej 16 września gali w Domu Literatury w Łodzi.

Konkurs jest częścią tegorocznej edycji festiwalu. To wydarzenie od piętnastu lat odwołuje się do korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w centrum Polski. W tym roku mottem cyklu imprez kulturalnych jest "Alfabet Dialogu" – jak tłumaczą organizatorzy "rozumiany, jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością".

W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017 w dniach 8-17 września zaplanowano w mieście w sumie ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki, sztuk wizualnych oraz literatury i filmu. Jego organizatorem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. (PAP)

bap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL